Fotonávod na balonovou sukni na přání. Střih není dle mého názoru potřeba, ale fotonávod asi ano, taky jsem moc sukní párala a zkazila, než jsem vychytala, jak ji ušít… Šití je podle mě pak už docela jednoduché:-)

Fotonávod je na malou sukénku, ale stejně si ji ušijete i pro sebe.

Souhrnný článek o balonových sukních najdete zde:

Jak ušít balonovou sukni (druhy / návody)

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

Materiál

Užitečné odkazy

Fotonávod

Materiál:

  • Pruh hezké látky na vrchní část sukně (pro dětskou cca 40 cm délka a 110 cm šířka; pro dospělou šiji sukni z 1 m látky s tím, že šíři dělám sešitou, tzn. většinou 2x 110 cm, délka dle přání, vždy počítejte 10 cm navíc na “podhrnutí do balonu”).
  • Látka na podšívku (já používám tenoulinký popelín nebo bavlněnou jednobarevnou látku, lze použít asi i úplet a klasické klouzavé podšívkoviny), stačí i 30 cm výška, možná i méně a šířka tak cca 50 – 60 cm.

Látky

  • Tenká guma.
  • Náplet do pasu + guma do pasu cca 2 cm široká.

Pruženky – druhy, použití

Užitečné odkazy:

Jak řasit (na overlocku i běžném šicím stroji)

Náplet v pase

Jak ušít balonovou sukni (druhy / návody)

Fotonávod:

2

Ustřihneme si pruh látky cca 40 cm vysoký (odpovídá vel. tak 92/98) v celé šíři látky – já šiji ze šíře 110 cm. Pruh látky si založíme zhruba o 8 cm plus přeložíme cca 0,7 cm na šev na látku na podšívku…podle svrchní látky bez přeložení střihneme požadovanou výšku podšívky (viz foto).  Podšívku stříhám nahoře tak cca 30 – 35 cm širokou, směrem dolů rozšířenou do A. Podšívku budeme dělat ze 2 dílů.

Podhrnutí vrchní látky a zachycení o kratší podšívku, to je tajemství balonové sukně! Toto podhrnutí ale nesmí být libovolně dlouhé, z vlastní zkušenosti dopředu píšu, že 4 – 5 cm je málo a podšívka leze ven a 10 cm je moc a sukně už je tak moc balonová, že odstává:) Ideální podhrnutí je tak 7 – 8 cm.

4

Sešijeme si boky vrchní látky k sobě a ideálně hned rozžehlíme.

5

Nařasíme si nejprve sukni na dolní straně – řasení je nejlepší dělat na overlocku na napětí nití 8-8-5-5 a diferenciál 2. Na rovnostehu řasíme povolením jedné nitě tak, aby šla hezky “vytáhnout”. Nejprve si okraj látky začistíme a pak řasíme. (O řasení si můžete nyní přečíst celý článek.)

6

Konce nití si necháme dostatečně dlouhé a volné, protože budeme řasení ještě regulovat podle toho, jak sedne k podšívce!

7

Sešijeme oba boky podšívky, také můžeme rovnou rozžehlit švy.

8

Položíme si šev ke švu a našpendlíme k sobě spodek sukénky tak, aby se řasení přizpůsobilo. Dáváme líc k líci dovnitř a špendlíme z rubu! Po našpendlení a regulaci řasení zavážeme konce nití z řasení k sobě, aby se sukně už neroztahovala do šířky a řasení bylo přesně stejně široké jako je podšívka.

9

Sešijeme k sobě (na overlocku si nezapomeňte vrátit napětí nití a diferenciál zpět!).

10

Takto vypadá výsledek – nařasená vrchní látka a spodnička, líc k líci, vypadá to jako náplet, ale není, je to spodek sukně!:-)

11

Balon vznikne tak, že dáte podšívku k hornímu okraji svrchní látky a tím vznikne podhrnutí.

12

Nejprve si ještě ale na spodní okraj sukně, který jsme teď ušili, všijeme gumu. Je třeba tenká guma, která nemá moc velkou tažnost. Guma nesmí být moc utažená, jinak sukně táhne vrchní látku moc dovnitř a vypadá to divně. Je třeba to asi trochu ozkoušet. Hodně záleží na tažnosti gumy. Např. když jsem šila z lastinem, musela jsem řasit úplně minimálně. Když šiji s klasickou tenkou prádlovou gumou (tenčí než je ta klasická prádlovka), tak natahuji dost.
Gumu lze i vynechat!
13
Nařasení…
14
Ustřihneme si do pasu kus patentu (cca 2 x 19 cm do šíře a na výšku tak cca 8 – 9 cm) a sešijeme konce k sobě.
15
Stejně jako v kroku 4 – 5 si nařasíme i vrchní část sukně.
16
Do pasu ustřihneme a sešijeme gumu cca 2 – 2,5 cm širokou. Volně ji vložíme do patentu.
17
Nyní k sobě sešijeme všechny vrstvy – podšívku, nařasenou vrchní část sukně a patent. Toto je vyšší dívčí, pro začátečníky doporučuji nejprve sešít podšívku a vrchní část sukně a pak teprve patent – patent musíte totiž ještě během šití rovnoměrně řasit. A řasení na sukni vám opět musí vyjít vzhledem k podšívce, což je lepší opět našpendlit. Takže doporučuji ušít toto ve dvou krocích.
Důležité je zvolit co nejširší steh, aby nebylo vidět šití po převrácení na rub (šití jako zůstatek po obšití a nařasení vrchní látky sukně).
18
Takto vypadá sukně zevnitř.
19
A takto zvenku:)
20
A takto na modelce:) Toto je verze bez gumy dole, sukně je taková širší a volnější, guma sukni trošku stáhne.
21
Toto je verze s gumou dole. Sukni to jakoby stáhne a přicucne k tělu. Obojí má něco do sebe:)