Čepičky na ouška a tkaničky (střih + fotonávod)


Čepička ideální pro miminka, která si rády stahují vše, co mají na hlavě. Střih má tři verze – klasickou kulatou, na dva růžky a na jeden chobot nahoře, kde se reguluje výška čepičky uzlíkem.

Střih je k dispozici na čepičky v obvodech 35 – 55 cm

Střihy:

Čepička na dva růžky:

Čepička na dva růžky – na ouška a šňůrky obvod 35-55

Čepička na uzlík:

Čepička na uzlík – na ouška a šňůrky obvod 35-55

Čepička kulatá:

Čepička do kulata – na ouška a šňůrky obvod 35-55

Set všech tří čepiček za výhodnou cenu:

Čepičky na ouška a šňůrky obvod 35-55 – set 3 verzí

Spotřeba látky: 40 – 45 cm dle velikosti čepičky + přídavky na švy a na srážení.

Materiál: Pružný úplet (min. podíl elastanu 5%), šít lze i z hladkého patentu (nápletu) nebo fineribu. Pružná teplákovina méně pruží, i když má 5 a více procent elastanu, na tuto látku střih není konstruován, můžete použít, ale pravděpodobně bude potřeba ušít čepičku trochu větší.

Šila jsem z pružného úpletu z Bubulákovo.

Na tkaničky je ideální použít úpletový šikmý proužek. Spotřeba na jednu čepičku je necelý metr.

Jak šít: Pokud vlastníte overlock, ideální je šít na overlocku. Pokud vlastníte stroj s overlockovým pružným (!) stehem, můžete použít ten. Pokud nemáte, šijte jakýmkoliv pružným stehem, ideálně třírovným pružným stehem. Úplet ani patent se netřepí, není třeba začišťovat, pokud chcete, můžete cikcakem. Pokud můžete, uberte na přítlaku patky u vašeho stroje. Na pružné materiály doporučuji použít kráčející patku nebo horní podávání. PODROBNĚJI VŠE VYSVĚTLENO A UKÁZÁNO VE VIDEONÁVODU.

Jehla: Strech 75

Videonávod:

Fotonávod, jak jednoduše ušít tkaničku (Terís)

Návod: Jak chytře ušít dlouhou úzkou šňůrku nebo tkaničku

Fotonávod:

1. Střih si vytiskneme a zkontrolujeme měřítko. Střih položíme na látku složenou napůl, naznačení, kde látka musí být přeložená, je ve střihu. Na švy přidáváme všude podle toho, kolik budeme potřebovat na šev na svém stroji. Jediné místo, kde nepřidáváme, je místo skladu látky, tam je střih přesně na ohybu.

Připavíme si také podsádku, tam nepřidáváme na švy v horní části (rovné), ukázáno ve videonávodu.

Nápověda: Jak pracovat se střihem v PDF 

2. Podsádku si sešijeme v zadní části.

Předpříprava hlavního dílu:

A) Čepička na dva rohy:

A/3: Sešijeme zadní díl čepičky.

A/4. Odměříme si polovinu obloučku a přiložíme čepičku na sebe nyní “opačně”.

A/5. Pečlivě si to nastehujeme nebo našpendlíme.

Čepička na uzel:

B/3. Předpřipravený střih – složíme “opačně” a sešijeme zadní část.

B/4. Složíme opět opačně a přiložíme si k sobě obě části jednoho “rohu”.

B/5. Sešijeme dokola. (Fotonávod je zkušební verze, ve finálním střihu je čepička na bocích více zkrojená).

Čepička kulatá:

C/3. Sešijeme si liché záševky:-)

C/4. Záševky složíme “do křížku” k sobě a prošijeme dokola až do zadního dílu. Pokud budete šít na overlocku jako já, je ideální ještě po tomto kroku “zkrojit” záševky více do “ztracena” na běžném šicím stroji, aby nebyly tak prudké (na overlocku tak do ztracena šít nejde), tím se docílí toho, že záševky z lícu nejsou vypoulené v “rohy”.

6. Připravíme si šňůrky – asi 4 cm široké a 30 – 40 cm dlouhé. Podehrneme a prošijeme na lícní straně – důležité je šít pružným stehem!!! Jak šít šňůrku krok za krojem si ukážeme ve videonávodu. Tkaničky jsem šila z úpletového šikmého proužku.

7. Konce šňůrek si můžeme zakončit uzlíkem.

8. Do čepičky si našpendlíme podsádku – zadní šev na zadní šev… pečlivě našpendlíme, ideálně i nastehujeme.

9. Do míst na tkaničky zasuneme zevnitř tkaničky – musí být mezi vrchní látkou a podsádkou.

10. Prošijeme dokola. Ideálně tuto část šít třírovným pružným stehem. Pokud šijete na overlocku, tak doporučuji si část kolem tkaniček ušít na rovnostehu, lépe se tak reguluje, aby steh navazoval přímo na rozhraní připojení tkaničky.

11. Takto vypadá vytočená tkanička zpět:-)

12. Otočíme podsádku dovnitř a pečlivě našpendlíme. Nyní můžeme buď nastehovat a nebo přilepit podsádku k čepičce lepidlem na papír (tyčinkou typu Kores), krásně se tím čepička před šitím zpevní a ani se při šití od sebe obě látky nehnou. Ideální šiji tak také ač nejsem začátečník:) Nebojte, lepidlo se vypere.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Fotonávod: Čepička s kšiltíkem
April 12, 2018
Střihy na těhotenská trika
April 09, 2018
Těhotenská verze trika s raglánovým rukávem
April 06, 2018
Triko raglánový rukáv 44 – 56
April 06, 2018
Triko s raglánovým rukávem a hlubším výstřihem
March 29, 2018
Jednoduché tepláky do nápletu 56 – 110 (střih a návod)
March 28, 2018
Dámské triko s raglánovým rukávem
March 27, 2018
Dámská MAXIsukně do nápletu i do pevného pasu (střih pro tisk A4 i AO)
March 23, 2018
Ponožky na nožky (střih a návod)
February 15, 2018

6 Comments

bilkova.nikola@seznam.cz
10.10.2017

Hurá, konečně čepice, kterou si můj syn nesundá jedním mávnutím a která ho dobře kryje - nefouká mu ani na uši, ani na čelo, ani pod uši. Bezvadné, to se opět povedlo, děkuji!
Nikola

Hraboska
22.10.2017

Prosím, potřebovala bych pomoct rozseknout dilema, jaký střih na čepičku koupit :-). Na starší holky se mi obecně nejlíp osvědčily střihy "prostornější", aby se pod čepici vešly i vysoko vyčesané culíky (a jiné účesové kreace :-) ). Čili moc nesedí klasické kulaté čepičky, naopak milujeme rohatou čepičku podle tvého střihu. Na nejmladší zase potřebuju něco zavazovacího (nebo kuklu :-D ) a u té ještě přiléhavá čepička být může, na ty její pidiculíčky. Střih na rohatou čepičku mám. A zdá se mi to, nebo ta s růžky z téhle sady je v horní části vlastně stejná, jen tady jsou růžky svázané k sobě do jednoho uzlu, kdežto u dřívější rohaté je každý zvlášť, jen na konci zauzlíkovaný? A že kdybych si koupila střih jen na tu hladkou čepičku na ouška a tkaničky a zkombinovala ho s rohatým střihem z dřívějška, tak vlastně dostanu tuhle "novou" růžkovou čepičku? Jestli to píšu srozumitelně :-D. Brejlím tu na přehled střihů už strašně dlouho, vypisuju si, co bych potřebovala nutně, co méně nutně, co vlastně vůbec, hrozím se celkové ceny a zase seznam seškrtávám (aby mi taky zbylo na látky, že jo :-D ) a už se do toho zamotávám (další dilema mám u dětských legin, jestli investovat do ověřeného střihu nebo obkreslovat, u sofshellových kalhot se zase nacházím přesně mezi dvěma verzemi střihu - potřebuju velikosti 116 a 122, atd. :-)).

  Caramilla
  22.10.2017

  Čepička na uzlík ze dvou chapadel má nahoře střih jinak, je mnohem více u sebe, z toho střihu na růžkatou čepičku bys to tak pěkně nesvázala, ale šlo by to asi taky. Z tohoto střihu zase nevypadají tak pěkně ty růžky, jde to, ale růžkatá je na oddělené růžky lepší. Být tebou, vzala bych střih jeden na tu čepičku - třeba na tu kulatou, tam si střih uděláš hůř sama, aby fakt seděl a ten si pak upravila na své děti, jak potřebuješ. Pokud nešiješ tu kulatou, tak to nahoře nějak "zašulíš", i když jsem střihy dost vychytávala, aby seděly optimálně, ale to si vychytáš kdyžtak sama, zkušenosti už máš. Pokud bys chtěla růžkatou + na ouška, tak postupuj tak, že vem střih z růžkaté čepičky a dej si ho na tu "kulatou", ale pozor, co jsem poměřovala střihy, kulatá čepička na šňůrky má nižší čelo jak je třeba u růžkaté čepičky, jak je jedna rovně a druhá má tvarované kolem obličeje. Takže je třeba výšku čepičky trochu otestovat. Ale zase u té růžkaté asi nevadí, když ti nahoře nesedne přesně, ale je volnější "nad hlavu". Snad mi rozumíš...

  Co se týče kalhot - jak máš hubené děti? Pokud asi tak jako já - tzn. hubené a hubenější, tak vem střih 100% ten menší. Já šiji Míně podle 116 střihu velikost 128. Protože je hubená a mám ráda kalhoty více padnoucí jak pytel, ale zase ne upnuté, sedí skvěle. Pokud máš děti "živenějších tvarů", tak asi vem nejlépe míry kalhoty a rozhodni se, zda pro tebe bude lepší jeden střih zmenšit a nebo druhý zvětšit. Myslím si, že obojí zvládneš. Pokud máš dítě normální (nemá moc velký zadek a stehna), vem taky tu menší a rozšiř třeba o 0,5 cm na každém díle, ty toto určitě upravit zvládneš:) Leginy záleží asi taky na dětech, pokud máš hubené jako já a chceš leginy, které budou sedět, tak je lepší střih neřešit a koupit, pokud jsou leginy na lítačku, tak bych obkreslila. Jasmí nosí leginy jako hlavní oblečení do školy - už skoro nekupuji rifle. A tam pak chci, aby to nějak vypadalo. Případně pokud by ti to pomohlo, dám ti nějakou procentuální slevu na střihy, mrzelo by mě, kdybys musela až tak řešit, který ano a který ne jen kvůli penězům, mě neubude. Napiš kolik by ti bodlo a domluvíme se:)

   Hraboska
   22.10.2017

   Díky moc za vyčerpávající odpověď, to je lepší než sleva :-D (bez té to nějak zvládnu, ale moc děkuju za nabídku).
   Z čepiček asi nakonec vezmu tu na ouška "obyčejnou" kulatou a nahoře si případně něco domaluju :-). Mám sice jeden střih na čepičku přes ouška a na zavazování a s růžky, ale ta je zase úplně jinak řešená.
   Na kalhoty mi tedy asi bude stačit ten menší střih. Nejstarší cácorku mám hubenou žížalu (i když teda předevčírem mě dotčeně opravila, že to není pravda, že žížala je přece o dost tenčí :-D :-D ), pro tu se kalhoty kupují nejhůř, zvlášť dlouhé. Co by jí sedělo na délku, to by v pase oblékla dvakrát, co jí sedne přes ten její pidizadek, to je krátké (ještě loni nosila ve 4 letech džínové kraťásky velikosti 74!). Prostřední a nejmladší byly jako miminka cvalíci, postupem času se z toho obě vytahují a mají postavu tak nějak průměrnou. Takže ač je mezi prostřední a nejstarší rozdíl necelé dva roky, nosí u spousty věcí stejnou velikost :-). Jen ta mladší má třeba dole trochu shrnuté nohavice.
   Leginy nosí holky jako hlavní "interiérové" oblečení, především do školky, ale i doma. Líbí se mi to na nich víc než tepláky, můžou si k tomu vzít i šaty nebo sukni a pořád to vypadá hezky holčičkovsky. Ale u té nejstarší je u kupovaných právě zase problém v poměru délka nohavic/šířka v pase. Takže bude ideální ušít.
   Tak, a teď ještě abych na to měla na všechno čas :-D. Dneska jsem si vzala nevyužité volební lístky, na každý napsala jednu věc, co v nejbližší době nutně potřebuju nebo chci ušít, vznikly mi takové "projektové listy" (píšu si tam třeba velikost, podle jakého střihu, co mi z materiálu chybí ještě dokoupit atd.) a je jich nějak moc... :-)

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná