Pro někoho nepraktické, pro někoho praktické, pohodlné a příjemné.

Pro ty, kteří rádi díry na palce, přinášíme fotonávod, jak jej ušít. Respektive hned dva fotonávody, jeden z proužkatého úpletu od čtenářky Jany a jeden ode mě, co jsem šila z merina.

Návod od Caramilly:

1

Připravíme si obdélník na zakončení rukávu – musíme jej tvořit jako přídavný náplet k triku. U materiálů, které se třepí jako třeba merino na obrázku, je třeba kraje začistit předem obnitkovacím stehem!
Při stříhání obdélníků na náplety ještě praktická poznámka – měly by být po ušití užší než konec rukávu, do kterého budeme všívat, aby to dělalo efekt nápletu. Pokud byste udělali stejně široký náplet, bude to vypadat ošklivě (taky jsem právě bohužel přešívala).
2
Vyznačíme si místo, kde chceme mít díru na palec – je třeba ji udělat dost širokou, aby netlačila, ideálně třeba zkuste připevnit špendlíky a zkusit si to:) Jasmínce jsem ušila na první verzi dost maličké dírky a tlačilo to, tak jsem je musela párat.
3
Zarážky pro díru si vyznačíme symetricky na všech čtyřech místech.
4
Nyní sešijeme na rovnostehu (overlock nedoporučuji, musíme zde šít hodně přesně a na rovnostehu je šití přesnější a citlivější – okraje máme právě proto už začištěné z prvního kroku;-) – a to od kraje k první zarážce, kde bude začínat díra na palec, zapošijeme a vynecháme celou díru na palec, od druhé zarážce ušijeme ke třetí zarážce (zachycuje fotografie), opět zapošijeme, vynecháme celou díru na palec (jedna díra je pro rub a druhá po přetočení líc) a opět došijeme od poslední zarážky do konce.
5
Takto vypadá výsledek – dvě díry na palec – přijdou po přehrnutí k sobě jako rub a líc.
6
Nyní přehrneme a díry dáme k sobě – z rubu – přichytíme k sobě “přídavky švu” obou děr (které máme začištěné obnitkou z 1. kroku, ale nesešité) – toto budeme sešívat k sobě!
7
Za obnitkované okraje si to přišpendlíme k sobě pečlivě (konec dírky ke konci:).
8
Sešijeme toto k sobě – nejtěžší bod programu. Dávejte pozor, ať si omylem nesešijete něco jiného k tomu:) Máte malý manévrovací prostor. Sešíváme od špičky díry k druhé a pak zpět. Ideálně tak, aby ve výsledku nebyl vidět na líci obnitkovací steh. Tento krok pro ulehčení nervům můžete štepnout i v ruce.
Po sešití převrátíme na líc.
10
11

Přišijeme k rukávu.

Zde opět drobná poznámka – Všíváme tak, že vlastně není šev na šev. Díra na palec je všitá na opačný konec než je šev rukávu. Snad je to pochopitelné:)

12

Výsledek:)

Návod od Jany:

13

Obdélník cca 42 *22 cm, z kterého jsem ušila manžetu o délce 20 cm a obvodu rukávu 20 cm. Tento úplet není příliš pružný, jedná se o 100% bavlnu, pokud je použitý úplet s podíle elastanu, stačí o něco menší délka (např. 37 cm).

14

Obdélník přepůlíme lícem do sebe.

15

Přešijeme spodní část přeloženého obdélníku. Tím nám vznikne spodní lem budoucí manžety.

16

Uděláme šev v místech, kde chceme mít díru pro palec, tedy uděláme šev (palcový šev) dlouhý 6 cm, vzdálený asi 4 cm od spodního okraje lemu manžety, který jsme ušili v kroku 3. Je důležité, aby tento šev byl o něco delší než si přejete výsledný otvor pro palec. Takto vzniklý obdélník nyní přepůlíme tak, že pravý dolní roh u manžety vtáhneme k menší dírce a po celé délce srovnáme do obdélníku.
17
Přepůlený obdélník před finálním sešitím.
18
Sešijeme v místech, kde nám zbývají poslední “díry”, označeno zelenými linkami.
Šijte tak, aby jste prošili i vnitřní vložený sklad obdélníku a přitom i přichytili asi 1 cm z palcového švu jak dole, tak i nahoře, ale pozor, aby jste palcový šev neprošili celý (zašili byste si díru pro palec).
19
20
21
Takto vypadá manžeta po sešití se všemi švy, je to jakoby kapucka, se dvěma tunelo – kapsami.
22
23
Přes jednu “tunelo-kapsu” přetáhneme manžetu na líc.
24
A máme hotovo, můžete našít na rukáv trička, mikiny, bundy..
Ještě poznámka od Jany na obměnu:
Ještě mě napadlo, že by to šlo udělat ještě jinak a asi i lépe. Otočit ten přeložený obdélník ve 2. kroku o 90° a tento vznikly přehyb prohlásit za “manžetový šev” (ale neprošívat to) a pak už pokračovat dál stejně – “palcový šev”, pak udělat boční švy a přichytit palcový šev a přišít k rukávu. Ve výsledku to bude asi vypadat o něco líp, protože takto mě ten manžetový šev na tričku trochu ruší.

Jednoduché řešení od Ally:

25

26

Jiné řešení díry na palec – řešeno jen obnitkou – výhodné pro silnější materiály, které se nemají tendenci třepit a vytlemit:)