Fotonávod: Čepička s kšiltíkem


Návod, jak si vylepšit mojí čepičku na tkaničky a ouška pomocí praktického kšiltíku. Střih a návod zpracovala paní Michaela, moc děkuji!

Základní fotonávod:

Čepičky na ouška a tkaničky (střih + fotonávod)

Upgrade pro kšiltík:

Upgrade: Kšiltík k čepičkám na ouška a šňůrky obvod 35-55

 

Střihy na základní čepičky najdete zde (všechny na zavazování – na tkaničky a ouška: kulatá, na uzlík a na dva rohy).

 

Fotonávod:

1. Nastřihnu si všechny díly s přídavky na švy. Vždy stříhejte látku tak, aby pružila do stran a ne na délku!

Má čepička je šitá z nepočesané pružnější teplákoviny. Pokud budete šít čepičku z úpletu,je lepší vyztužit kšilt něčím pevnějším. Mě se osvědčilo bavlněné plátno. V tomto případě bude mít kšilt 3 vrstvy – před šitím musí být bavlněná látka zvenku! Pokud by byla uprostřed, byla by po přetočení na líc vidět.

2. Sešiji kšilt po delší straně (ta,která nebude všitá v čepici,ale bude “trčet” ven).  

Pokud šijete na rovnostehu, nemusíte začišťovat,ale zkraťte zbylou látku zhruba na 3mm. Pokud by byla delší, dělala by zbytečné vlny uvnitř oblouku. 

3.Přetočím kšilt , pečlivě přežehlím a prošiji rovným stehem zhruba 2mm od okraje -opět jen tu jednu stranu, která nebude všitá v čepičce. Snažím se, abych prošila i přídavek na šev , který mám z rubu. Potom je jistota,že se kšilt nerozpárá ve švu a zároveň to kšilt trochu zpevní. Můžete si kšilt prošít vícekrát, mě to ale u takto malé velikosti přijde zbytečné.

4. Nachystám si samotnou čepičku s podsádkou a všiji si tam tkaničky. Tkaničku dělám tak, že si ustříhnu zhruba 2x20cm proužek po délce látky (ne po šířce, to by se mi stočilo obrázkem dovnitř) a zatáhnu silou za oba konce. Úplet i teplákovina se hezky stočí a jelikož se netřepí, nic víc s tím není nutné dělat. Jen na konci uzlíky, aby to víc lahodilo oku 🙂
5. Když mám všité tkaničky, sešiji i celou zadní část čepičky.

 

6. Přeložím si čepku napůl a vyznačím si na čepičce, podsádce i na kšiltu polovinu. Kšilt dám doprostřed mezi čepičku a podsádku, našpendlím v polovině a postupuji se špendením až ke konci kšiltu a následně až k tkaničce. Zkontroluji, zda mi končí na obou stranách kšilt stejně (aby nebyl v čepičce u jedné strany, ale opravdu uprostřed) a sešiji. Tady bych ráda zdůraznila, že sešíváme 4,nebo 5 vrstev (podle toho,zda mám vyztužený kšilt nebo ne) a je vhodnější přizpůsobit rychlost šití a možná i jehlu. Já to prošívám obyčejnou jehlou stretch, kterou mám stále v overlocku, ale určitě tu hrozí zlomení jehly. Byť se mi to ještě nestalo, raději na to upozorňuji. Přeci jen je to dost vrstev.7. Přetočím celou čepičku na líc, přežehlím a tříkrokkým cikcakem (nebo jakýmkoliv pružným stehem) přišiji podsádku k čepičce. (Super věc je si podsádku přilepit obyčejným lepidlem v tubě na papír k čepičce, lépe se to začátečníkům bude šít, látka se nebude tolik hrnout a utíkat tam,kam nemá. Lepidlo se vypere)

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

Střihy na těhotenská trika
April 09, 2018
Těhotenská verze trika s raglánovým rukávem
April 06, 2018
Triko raglánový rukáv 44 – 56
April 06, 2018
Triko s raglánovým rukávem a hlubším výstřihem
March 29, 2018
Jednoduché tepláky do nápletu 56 – 110 (střih a návod)
March 28, 2018
Dámské triko s raglánovým rukávem
March 27, 2018
Dámská MAXIsukně do nápletu i do pevného pasu (střih pro tisk A4 i AO)
March 23, 2018
Ponožky na nožky (střih a návod)
February 15, 2018
Jednoduché prstové rukavice (střih a návod)
February 07, 2018

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná