Návod, jak si vytvořit střih pro své dítě a jak ušít nákrčník na běžném šicím stroji.

Materiál a spotřeba:

Pro začátečníky je nejlepší látka flíz, protože se s ním dobře pracuje, netřepí se, nekroutí se při šití, není třeba šít jej speciálními stehy. Pokud si troufáte, můžete zvolit kombinaci dvou materiálů jako já (flíz a úplet) nebo jen úplet. Použít lze i jiný materiál. Pokud budete šít z nepružného – například minky, musíte na oblékání přes hlavu na obvod hlavičky ještě přidat, zhruba 2 – 5 cm (odhaduji, nešila jsem).

Dvě výšky nákrčníku + přídavky na švy.

Videonávod:

Fotonávod:

Martina: Každý máme jiné preference, takže já na děti, které už snesou nějaké to přetahování přes hlavu, šiju tak, aby byl obvod naopak o pár cm menší než obvod hlavičky (samozřejmě úměrně pružnosti materiálu), aby pak nákrčník hezky na krk přilehnul. Na výšku zase proti Petře trochu přidávám. Zkuste, uvidíte, co bude vyhovovat vám 🙂

Připravíme si látku, šila jsem ze dvou materiálu a chtěla jsem, aby byl úplet na okrajích nákrčníku “přes”, tzn. že výšku flízu jsem dala 20 cm a výšku mašinek 25 cm.

Nejprve budeme sešívat delší stranu / strany – pečlivě si k sobě díly našpendlíme nebo nastehujeme  nebo nasvorkujeme.

Sešijeme si delší stranu/strany.

Flíz stačí obyčejným rovným stehem, úplet je lepší šít pružným stehem.

Přetočíme si nákrčník na líc a nyní k sobě dáme oba konce z lícní strany a našpendlíme dokola. Necháme si ale asi 8 cm mezeru na přetočení zpět.

Naznačení otvoru  pro přetočení.

Před šitím.

Sešijeme k sobě, výhodou je volné rameno, lépe se tam nákrčník natáčí.

Máme sešito kromě otvoru. Tím přetočíme nákrčník na líc.

Sešijeme v ruce otvor skrytým stehem.

A je hotovo:)

Upgrade stažením na kulatou gumičkou s brzdičkou

Fotografie i návod poskytla naše milá zákaznice paní Jana Malá, děkujeme.

Nákrčník v této úpravě je určen starším, rozumnějším, dětem. Maličkým ho určitě nedoporučujeme, více v následujícím článku:

Tkaničky na oblečení pro děti

Vnuk dokáže každý nákrčník vytahat do neskutečných rozměrů a pak mu táhne na krk. Navíc nemá rád, když je nákrčník těsný při přetahování přes hlavu. Šály také nenosí, ztrácí je nebo si je omotá tak, že má stejně holý krk. Dlouho jsem pátrala na netu, až jsem našla pár nákrčníků s tunýlkem a šňůrkou s brzdičkou. Ušila jsem je, ale dlouho nevydržely, protože náš chlapeček je opravdu přeborníkem v neúmyslném ničení ošacení. Několikrát přetrhl nebo přestříhl gumičku (šňůru) a také se mu dvakrát podařilo vyrvat průchodku. Oprava takové závady je poměrně pracná. Poprvé jsem párala, opravila a znovu nákrčník sešila. Při druhé závadě jsem vystřihla dírku do vnitřní části nákrčníku, tou jsem vyměnila průchodky (vyndala jsem i druhou průchodku a místo nich našila v ruce zpevněný kousek jiné, barevně ladící látky s novými průchodkami) a dírku jsem pak zašila. Při šití dalšího nákrčníku už jsem na to myslela a rovnou na vnitřní straně vyšila knoflíkovou dírku. Usnadnilo mi to i navlékání šňůrky. Při těch prvních nákrčnících jsem musela šňůrku nebo gumičku navlékat po otočení nákrčníku před definitivním zašitím otvoru pro otáčení. A pak si hlídat, aby šňůrka při prošívání tunýlku byla tam, kde má být. Teď ji navlékám až na konec a je to pohodlnější.

Nákrčník v případě nouze poslouží i jako čepice. Jako každý kluk, i ten  náš občas čepice někde nechá nebo mu v ní omylem odejde spolužák. Pak stačí vršek utáhnout “na doraz”, šňůru zastrčit dovnitř a ohrnout lem.

Můj postup:

  • uříznu dva obdélníky látky
  • na obou vyznačím střed delší (horní) hrany a od něj na vnější látce odměřím vzdálenosti (1 cm od středu na každou stranu, cca 2 – 2,5 cm od horní hrany), kde budou průchodky a udělám si křížky
  • na středu vnitřní látky si odměřím totéž a místo křížků udělám “úsečku”, značku pro knoflíkovou dírku
  • obě místa podžehlím vliselínem nebo podložím silnější látkou
  • vyšiju knoflíkovou dírku, nabouchám průchodky
  • potom ušiju nákrčník podle postupu Caramilly
  • hotový nákrčník přežehlím, odměřím cca 3 – 3,5 cm od horní hrany směrem dolů a křídou nebo je-li vhodná barva látky gumovacím perem namaluji rovnou čáru kolem celého nákrčníku a po té potom celý nákrčník prošiju pružným stehem, někdy rovným, někdy tříkrokým cikcakem (podle toho, co se víc hodí k látce)
  • knoflíkovou dírkou navléknu gumičku, potom ji protáhnu průchodkou, navléknu brzdičku a protáhnu druhou průchodkou, udělám uzel a ten se snažím přemístit někam k zadnímu švu. Pak přes knoflíkovou dírku našiju nášivku – jmenovku a je hotovo. A pro případné další opravy už mám otvor v nákrčníku připravený.
Kromě nákrčníků pro vnoučata, jsem od Vánoc ušila několik dalších pro děti mé o mnoho mladší sestry a také pro vnoučata kamarádek. Už to zvládám za půl hodiny čistého času. 🙂

Včera jsem na jednom videu na internetu viděla, že se dají k brzdičkám dokoupit i koncovky na konce šňůry, což jsem dosud netušila. Příště zkusím jen protáhnout oba konce šňůry průchodkami a brzdičkou a přidělat na konec ty koncovky. Možná by se to dětem pohodlněji utahovalo a v tunýlku nebude překážet ten uzlík.