Kalhotová plena (fotonávod, videonávod a střih)


Střih na kalhotovou plenku ve dvou velikostech. Novorozeneckou pro cca 2,5 – 6 kg a větší plenku, kterou já dávám cca od 6 kg až po učení na nočník. Roste s dítětem, přistihla jsem se totiž při tom, že mi zmenšování na patentky vadí (často se to rozepíná, když plenku třeba vyndavám z pračky nebo rovnám, abych ji dala dítěti), takže jsem stejně zmenšovací plenky vždy používala hned “rozepnuté”. Proto jsem si na Kryštofa pak začala šít svou nezmenšovací plenku, Rozárka ji má asi od 6,5 kg. Do té doby stačily novorozenecké.

=> Střih


Do plenky dávám malé vkládačky. Buď dlouhé  70 x 11 cm na třetiny nebo krátké 35×11 cm na polovinu. Podle toho, jak často přebaluji (v bdělosti dávám malou vkládačku a přebaluji častěji a na spánek dávám velkou vkládačku, aby více plenka vydržela). Do plenky jde dát i perfold, cokoliv, co máte po ruce. Šířku vkládačky šiji 11 cm (a miluji nejvíce kombinaci aksamit bambusový, bambusovo-konopný flíz a bambusové froté – vše důkladně předsrážet, ideálně vyvařit). Látky na plenky nakupuji na Šijemdětem nebo na Unuodesign.

Plenku šiji buď na patentky, a pak šiji horní vrstvu z úpletu – nejvíce jsem si oblíbila oboulícní úplet ze 100% bavlny od Wendy. Nicméně když chci krásnou designovanou plenku, tak sáhnu po jiných úpletech s 5% elastanu, nejvíce pokukuji na Unuodesign a na Batani.

A nebo šiji na snappi sponku, a pak dávám nahoru froté. Na suchý zip plenky vůbec nešiji, jednak mě to vadí esteticky (ošklivě to vypadá, chytá se to i přez zabrždění v pračce, sušičce, suché zipy po vyprání šednou a kroutí se) a jednak moje děti škrábe suchý zip na bříšku – i když u kalhotkových plenek je to lepší, svrchní kalhotky a AIO na sucháč vůbec nejdou. Plenka se jim přetočí a hrana zipu ošklivě škrábe. Dá se použít neškrábavý zip v metráži, ale ten má omezenou dobu, kdy dobře suchá, rozhodně pak taková plenka není k použití na více dětí. Při plenkování se otočí plenky i několikrát týdně, takže zipy dostávají docela záhul.

Jako vnitřní vrstvu dávám bavlněný beránek – je hezky měkký a pružný a dobře schne – což oceníte zejména v oblasti gumiček. Jako vnitřní vrstvu jsem si oblíbila jednostranné froté, ale skvělý je i bambusový aksamit, pokud máte sušičku! Opět platí, že všechny materiály velmi důkladně předsrážet.

Jako gumu kolem nožiček používám galonovou gumičku, kterou našívám tříkrokým cikcakem. Obšívám na 4nitném overlocku na nastavení – co nejširší steh, hustota 2,5 – 3, diferenciál 2.

Spotřeba na kalhotovou plenu (nepočítám savé jádro/vkládačku):

 • látky na pleny á 37 výška / 35 šířka u malé a 45*45 u velké. Popis materiálů viz výše.
 • 3 – 5 samiček druků + 2 samečky / nebo nic, pokud máte snapku:)
 • cca 0,5 m gumičky na jednu plenku (odhadem)

Fotonávod a videonávod:

 1. Vytiskneme si střih v režimu “original size” (nepřizpůsobovat na stránku, neroztahovat atp.), měřítko na střihu by mělo odpovídat – přeměříme. Pokud neodpovídá, je třeba tisk poměrně zvětšit nebo zmenšit.

2. Střih slepíme – puntíky v rozích patří přesně na sebe. Nyní můžeme buď vykopírovat nebo přenést na jiné médium (já střihy na plenky používám hodně a dělám si je na kartony) a nebo rovnou vystřihneme slepený papír a použijeme.

3. Střih přeneseme na látku a vystřihneme (vyřežeme, jak je libo:)

4. Nikde nepřidáváme na švy (pouze, pokud chcete šít plenku obráceně a převracet pak na líc a prošívat po líci, já tak plenky nešiji).

5. Vystřihneme díly ze všech 3 materiálů stejně – na obrázku – horní: oboulícní úplet Wendy, prostřední: biobavlněný beránek, spodní: bambusové froté.

6. Na prostřední vrstvu z rubu si přeneseme značky pro patentky a pro místo, kde bude lemování gumičkami.

7. Označená plenka.

8. Přišpendlíme k sobě vrchní stranu (barevnou s obrázky) a prostřední vrstvu tak, abychom viděli značky. Nacvakneme patentky – šídlem uděláme díru.

9. Prostrčíme hrot čepičky.

10. Nasadíme samičku a zafixujeme kleštěmi.

11. Nacvaknutý druk.

12. VIDEONÁVOD – nacvakávání druků.

13. Druky nacvakneme jen na přední stranu plenky, na uši budeme patentky dávat až nakonec!

14. Tříkrokým cikcakem našijeme pruženku. Zvolíme steh co nejširší a hustotu nějakou průměrnou:) Gumu našíváme asi 2,5 cm od okraje. Viz. fotonávod v dalším kroku.

15. VIDEONÁVOD – našívání gumy.

16. Našitá guma z lícní strany.

17. Nyní, když máme našité gumy a nacvakané druky, si sešpendlíme již všechny 3 vrstvy dohromady.

18. Obšijeme – ideálně na overlocku (diferenciál mám nastavený na 2 nebo téměř 2, hustotu stehu na 2,5 – 3 a šířku na co nejvíc), pokud nemáte overlock, před šitím si zastřihněte a začistěte všechny okraje a použijte overlockový steh. Pokus nemáte ani overlockový steh, použijte hustý široký cikcak – viz VIDEONÁVOD v bodu 19. Doporučuji, pokud váš stroj umožňuje – snížit na minimum přítlak patky a pokud máte, použít přítlak shora (kráčející patku nebo horní podávání).

19. VIDEONÁVOD – obšití plenky cikcakem.

20. Nakonec nacvakneme druky na uši – čepičku z lícní strany a samečka dovnitř.

21. Hotová plenka (vycpaná dlouhou vkládačkou na třetiny).

22. Hotová plenka z rubu – není zde vidět žádný šev gumičky, takže miminko vůbec nic netlačí, mě osobně tyhle plenky moc vyhovují:)

Pokud chcete trochu rozmaru, plenka se dá ušít ze zbytků jako patchworková.

A) Odstřižky (ideálně vyžehlené) nastříháme na obdélníky – v každé řadě stejná výška, jak to vyjde.

B) Sešijeme na overlocku.

C) Vyžehlíme.

D) Zarovnáme podle střihu.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak ušít kalhoty na obyčejném šicím stroji? (Videonávod)
June 05, 2017
Jednoduché letní kraťasy pro začátečníky (střih, fotonávod, videonávod)
May 29, 2017
Letní fusak – fotonávod se instrukcemi pro střih
May 23, 2017
Kapuce se stojáčkem a podsádka
May 10, 2017
Kapuce se stojáčkem
May 09, 2017
Oboustranná patchworková čepice ze 16ti dílů (střih)
April 20, 2017
Jednoduchá softshellová bunda s raglánem (střih)
March 28, 2017
Patchworková oboustranná čepička (fotonávod, videonávod, střih free)
March 10, 2017
Patchworková plena
March 01, 2017

8 Comments

Hraboska
25.2.2017

Super, já se snad konečně do těch plen pustím :-) (aspoň na to třetí dítě). Ještě mám doplňující dotaz k nastavení overlocku - jaké zvolit na tuhle skladbu mateirálů napětí nití? S tím totiž pořád bojuju :-(

Hraboska
25.2.2017

A ještě se zeptám k tomu bambusovému froté z unuodesign - jak moc se sráží? Tedy kdybych chtěla šít tu větší velikost plenky, jestli mi bude stačit půl metru nebo koupit raději 60 cm? (koukala jsem teď na nabídku barev a láká mě ušít si hromádku různě barevných froté plínek na snapku :-) ).
PS: bylo to trochu "vyšší dívčí", ale podařilo se mi sem dostat obrázek (avatar) :-))

  Caramilla
  25.2.2017

  Jsi nejlepší!!! :-D A jakej krásnej! Alespoň vidím, jaká jsi kočka;-)

  Froté jsem bohužel nepřeměřovala před a po, ale když objednávám na plenky, tak beru vždy +10%, ony se někdy i ty okraje tak zkoutí praním, že to nejde použít úplně do krajů. Jinak na Unuodesign mám dojem, že jsem teď objednávala i na 5ticentimetry, ale nejsem si teď 100% jistá...

   Hraboska
   25.2.2017

   Díky :-D. Původně se mi moc nechtělo veřejně vystavovat "ksicht", ale pak jsem si uvědomila, že tuhle fotku mám vlastně na facebooku a tam taky občas komentuju něco "veřejně", tak jakýpak anonymní schovávání, že :-))

   No, takže teoreticky by mělo půl metru stačit... ale těch 60 cm bude asi jistota. Jak si občas obecně při objednávání látek říkám - radši mít 30 cm navíc, než aby 5 cm chybělo :-).

    Caramilla
    25.2.2017

    Tak to je mi ctí, že jsem se dostala na roveň Facebooku:D

    S tím nedostatkem látek mě to radši vůbec nepřipomínej, já se snažím jakoby moc nesyslit (ehm, proč mám rozklikáno v několik e-shopech objednávky?:-), takže se snažím spotřebu optimalizovat a v poslední době mám všeho o 10 cm méně a nemůžu se z toho prokletí vymanit. Když je to pro nás, to to vem čert, to je jen k vzteku, ale když takhle polepím zakázku... Teď objednávám dost drahý softshell Jasmíně na bundu, ubrečela mě, tak doufám, že 1,5 metru bude na 1 bundu 128 stačit...

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná