Kolik potřebuji látky a pomůcek?

Chcete se připravit včas na šití koupí materiálu? Mám pro vás základní informace, které budete potřebovat.

U každého produktu je pod hlavní fotografií a krátkým popisem uveden odkaz na informace ke střihu (u starších střihů fotonávod), ve kterém najdete většinou informace o materiálu, který budete potřebovat.

Spotřeba látky:

Záleží na několika drobnostech:

1. Srážlivost látky – uvádím množství vysrážené látky, případně tam píši, že jde o spotřebu již se započtením přídavků na srážení.

Sráží se materiály z přírodních vláken (bavlna, bambus) většinou o 10%, musíte si vyzkoušet ten který materiál, já přírodní materiály vyjma merina před šitím peru vždy na 40 a srážím v sušičce prádla.

Umělé materiály (softshell, flíz, svetrovina, prémiový funkční úplet, …) se nesráží, před šitím perte spíše z hygienických důvodů, nevypraný materiál by rozhodně neměl přijít do styku s kůží dětí a alergiků.

2. Přídavky na švy – ty se liší podle verze, kterou šijete, zejména u softshellových kalhot – vše je popsáno přímo u střihu. Také záleží na stroji, na kterém šijete, kolik si přidáváte třeba na povolení, na založení…

3. Rozvržení vzoru na látce – pokud máte jakoukoliv látku se vzorem, ať už to jsou proužky nebo obrázky, tak se předem ujistěte, že má látka obousměrný tisk – tzn. že můžete položit například díl legin cik – cak – jednou “prdelkou” nahoru a podruhé nohavicí nahoru, tím ušetříte na prostřihu a oba díly se vám vejdou do menšího množství látky. Pokud však máte jednosměrný tisk – například zvířátka, která mají hlavičky jedním směrem, musíte dávat díly stejným směrem. Jelikož pak jsou větší prostřihy, je i větší spotřeba látky. U proužků je třeba stříhat tak, aby na sebe navazovaly ve švech, to opět klade nároky na materiál. Pokud jsou proužky jen dvoubarevné a stejné síly, tak spotřeba je minimální, tisk je totiž obousměrný, ale jakmile už máte proužky 3 barev a nebo různé síly, většinou musíte klást už jednosměrně a navíc ještě hlídat, aby byly proužky díl od dílu na proužky – tedy aby ve švu přesně navazovaly. Obecně proužky nejsou pro začátečníky vhodné.

4. Šíře látky – většina metráže se dělá šíře 150 cm, některé (zejména designovaná plátna z USA) v šíři 110 cm. Některé úplety nebo froté se naopak dělá v šíři větší. Patenty a některé úplety se vyrábějí v tubuláru – tunelu.

5. Přídavek na chyby – pokud jste již šikovné švadlenky nebo víte, že jste pečlivé a neděláte chyby, můžete si dovolit koupit látku na jistotu a nedělat tak zbytečné odstřižky. Pokud jste na tom však podobně jako  já a jste schopné 3x střihnout ten samý díl, který měl být 1 a 1 zrcadlově, pak při nákupu na tuto svou unikátní vlastnost pamatujte a berte vždycky víc. Využijete na kapsičky, čepičky, lemy, hrátky s dětmi.

Orientační spotřebu látky najdete většinou u střihu ve fotonávodu (ten vám přijde jako odkaz do e-mailu po zakoupení střihu zároveň s ním), který najdete veřejně přístupný ještě před tím, než u mne koupíte, na webu.

U většiny nově zpracovaných střihů najdete v e-shopu přímo tabulku s rozměry hotového výrobku a spočítanou spotřebou.

Obecná pravidla pro odhad u šití:

Dětské jednoduché oblečení (= tričko, kalhoty, tepláky, sukně): 1 délka.

Dětské složitější oblečení (= bunda, mikina): 1,5 až 2 délky (do druhé délky dáte rukávy, kapuci, límec) – u menších velikostí stačí 1,5 délky, u větších 2 délky.

Dětské body: 1 délka zadního delšího dílu.

Dámské tričko: 1 – 2 délky (záleží na velikosti, šíři látky, směru tisku, délce rukávu) – pro přesnou spotřebu je třeba řídit se rozměry hotového střihu – jsou vždy uvedeny ve fotonávodu (např. tričko dámské s krátkým rukávem vel. S a M se vejde pohodlně do jedné délky.

Dámské kalhoty: 1,3 délky u menších velikostí, 1,5 u větších velikostí (u kalhot máte míru přesně uvedenou ve fotonávodu).

Dámská sukně: 2 délky.

Dámská mikina: 1 délka mikiny + 1 délka rukávu.

Dámská bunda / kabát: 1 délka kabátu + 1 délka rukávu.

Pánské triko: 1 délka trika + 1 délka rukávu.

Pánské kalhoty: 2 délky (pokud nejsou vel. XS, S, upnutější na střízlíky:)

 

Položení střihu na látku

Vždy probíhá po šíři látky – do šířky metráže (bývá většinou 150 cm) se dává šíře oděvu (šíře do boků, šíře nohavic, šíře nápletu, …), do délky se dává délka oděvu (délka kalhot, sukně…).

Toto pravidlo dodržujeme i když se jedná o nepružné materiály – například softshell nebo tkanou bavlnu (na sukně, šaty), protože například u tkaného plátna se tká na osnovu, která se chová jinak než nitě, které osnovu protkávají. Švy by se nám v opačném případě sypaly, povolovaly – látka by se rozjížděla – případně by se dělaly dírky. Softshell není sice tkán, ale když se zaměříte na tažnost a pružnost, zjistíte, že do šířky například zimní softshell lehoulince pruží, to je při šití kalhot velmi důležité hledisko, na nošení je to pohodlnější.

Jsou materiály, které jsou do šířky i délky opravdu stejné, například kočárkovina, některé šusťáky, tam můžete délku a šířku zaměnit.

Pokud se vám nedostává látky u softshellu a nebo potřebujete šetřit každou korunu, můžete stříhat také šířku do délky, při nošení na písku není třeba se stresovat, že kalhoty pruží mírně jinak…

K některým střihům dostanete po zakoupení i pdf přílohu s vyobrazením polohování střihových dílů na látku.