Letní fusak – fotonávod se instrukcemi pro střih


Návod na jednoduchý letní fusak.

U každého fusaku si říkám, že už je to naposledy a další fusak nešiju:-) Tento fusak, který jsem Rozárce do Cybex Priam ušila, je jednoduchý a myslím si, že je vhodný už i pro mírně pokročilé.

Koukněte na výsledek…
 

U fusaku na léto jsem si zvykla na přehrnovací kapsu, která v chladnu přikrývá nožičky a v horku se schová pod podložku na nožičky dítěte. Propínací po středu, nahoře dokulata. A nyní jsem si v zimě u fusaku Lodger zvykla na velmi rychlé vpínání fusaku do kočárku s pásy. Mezi pásy se fusak rozepne a pak se zase sepne na suché zipy. Pro rodiče dětí, které nejsou krásné načančané malé holčičky, ale spíš roztomilá prasátka a nebo i pro rodiče, kteří mění fusak například ve sporťáku a v golfkách. Nemůžu si tento způsob vynachválit.

Nicméně upozorňuji na jednu zrádnost – ušít takovýto fusak je vcelku jednoduché, pokud budete šít klasické dírky na pásy – ala knoflíková dírka. Všít do fusaku rozevírací “kapsy” na suché zipy už pro začátečníky není a i pokročilým trochu zatopí pod kotlem. Respektive – já jsem šila celý fusak stejně dlouho, jako jsem se vztekala s těma “dvěma dírama”. Celou dobu jsem si ale opakovala, že pokaždé, když budu fusak měnit, budu za tu investici času a nervů ráda:-)

Fusak má kolem hlavy stahování na šňůrku. U letního fusaku to podle mě není úplně nutnost.

Máte-li kočárek, který má záda samostatně od boudičky a jde přichytit zadní část fusaku přímo na záda kočárku, můžete si všít takto gumu, která bude fusak držet na svém místě. U většiny moderních golfek (v dnešní době se jim tedy říká už sporťáky, asi aby je více lidé kupovali:-) je přišitá bouda s prostorem na položení zad už rovnou k výstelce zad, tak tam tato guma nenajde uplatnění.

Kapsa zespoda.

Pod nožičkama použijte nějakou látku, která se snadno udržuje od bláta a nečistot. Můžete použít třeba letní softshell.

Fusak v době, kdy je chladno.

Dovnitř jsem využila teplákovinu z Batani s potiskem motýlků, aby nám ladil vnitřek ke kočárku. Vnější vrstva je ze svetroviny. Hledala jsem něco, co bude tak akorát tenké a bude to ladit k vnitřní části. Tato svetrovina je tenčí než běžná. Pořízená minulou sezonu na Unuodesign jako letní svetrovina. Použít můžete třeba minky nebo flíz. Mezi vrstvami je ještě termolam – co nejtenčí výztuha.

Pošito aplikacemi motýlků. Použít můžete třeba aplikace ze softshellu a nebo běžné nášivky všeho druhu z galanterie, někdy se prodávají jako nažehlovačky / záplaty. Na fusak se dá našívat, vyšívat, tvořit kreace. Já neměla čas:-)

Tady jsem fotila už Rozárku, která spinkala v ranním chladném stínu.

 

Fotonávod:

Budeme potřebovat:

 • 1,1 m látky na vnější část (flíz, svetrovina, letní softshell, coral, minky…)
 • 0,75 m látky na vnitřní část (bavlněný úplet, teplákovina, mohlo by být i plátno, ale musí se žehlit:-)
 • 0,35 m látky na vnitřní část pod nohy (letní softshell, šusťák, podšívkovinu)
 • 1 m výztuhy (co nejtenčí nebo pokud chcete teplejší fusak, tak naopak) – já použila Termolam
 • 2m šňůrky na stažení nebo gumičky – já použila duhovou pevnou
 • 1 brzdičku se 2 dírkama
 • průchodky – ale jde to obejít například ušitím malých otvorů knoflíkových dírek a nebo gumičku vést ven dírkou ve švu
 • Zip 60 – 65 cm dělitelný, hodně kvalitní (já dávám jedině YKK)
 • Suché zipy na otvory – já použila neškrábavý v metráži očka a neškrábavý háčky

1. Rozměříme si střih na fusak – já rozměřuji rovnou na látku, máte-li strach, tak si rozměřte první na papír. Rozměry fusaku si nejprve zkontrolujte se svým kočárkem – změřte celou část zad, sedací části a části na nohy tak, aby byla dost dlouhá i na větší dítě. Cybex Priam je dlouhý kočárek co do sezení, takže malý by snad fusak nikomu být neměl. Malé neprostorné kočárky nekupuji, takže nemám zkušenost.

Vše plus přídavky na švy. Z látky na vnějšek fusaku si ještě střihněte lemovací proužek cca 7-8 cm široký a 1,5 m dlouhý, tím budeme fusak “lemovat” do tunýlku na stažení. Kdo nechce stahování a nebo volí co nejjednodušší verzi na šití, toto vynechá.

Střihneme si takto díl na vnější část fusaku a díl z výztuhy. Díl vnitřní části fusaku střihneme o 30 cm kratší a naopak si připravíme pruh látky pod nohy 30 cm vysoký + přídavky na švy. Šířka stejná, tedy 90 cm + přídavky na švy.

2. Kromě hlavní části v bodu č. 1 si střihneme ještě kapsu na nohy – dvojmo látku – celý kus má rozměry výška 60 cm * šířka 50 cm, na výšku se díl složí, po složení má na šířku – tedy na fotce zprava doleva šířku 30 cm + přídavky na švy a výšku 30 cm plus přídavky na švy.

3. V hlavní části fusaku so dole odměříme přesně místo, na všití kapsy – tedy linky budou 50 cm od sebe, měřeno tak, aby tato část byla přesně v středu spodní části fusaku. Tedy 25 cm přesně od středu na jednu i druhou stranu.

4. Dírky prořízneme nebo prostříhneme.

5. Takto vypadá připravený díl před šitím.

6. Nyní vezmeme kapsu složenou na výšku tak, aby hřbet směřoval nahoru k fusaku, a vložíme ji do prostřižené díry.

7. Z jedné části díry položíme kapsu a druhou část pěkně rovně přiklopíme nahoru.

8. Přiklopíme tak, aby části k sobě přesně sedly.

9. Našpendlíme nebo nastehujeme.

10. Sešijeme.

11. Takto vypadá všitá kapsa z lícu.

12. Mezivýsledek.

13. Připravíme si vnitřní část fusaku. Přišijeme k sobě část pod nohy a zbytek vnitřní části fusaku.

 

 

14. Výsledek.

15. Nyní si připravíme otvory na šňůrku. Já jsem nacvakávala kleštěmi Vario průchodky Prym, které mají nástavce přímo ke kleštím. Nejprve nacvakneme průchodky (buď můžeme dát dvě na bok ke krku dítěte a na jednodírkovou brzdičku a nebo dát za hlavu jen takový cancousek jako je na fotce a stahovat jednou olivkou obě strany). Po aplikaci průchodek – já dávala na tu část fusaku, která je směrem do kočárku a ne tedy k hlavičce dítěte – připravíme brzdičku, vložíme šňůrku do tunýlku z pruhu látky a našpendlíme po obvodu fusaku.

 

16. Našpendlený tunýlek. Uvnitř je šňůrka, která končí u začátku zipu, viz další bod.

 

17. Nyní si připravíme zip – dole si necháme přídavek na sešití fusaku ve spodní části (asi tak 1 cm?). Našpendlíme nebo nastehujeme zip a v místě, kde zip končí, zakončíme tunýlek a v něm přichytíme šňůrku (pokud máme klasickou polyesterovou pevnou šňůrku, tak zatavíme konec ještě zapalovačem) – nejprve špendlíkem, pak prošijeme.

18. Takto vypadá přechod zip – tunýlek z lícu.

19. Prošijeme zip, přichytíme šňůrku v tunýlku na obou koncích a prošijeme tunýlek fusaku po celém obvodu.

19. Lícová část fusaku připravená na celkové sešití.

20. Přiložíme na sebe vnější a vnitřní část fusaku tak, aby to přesně vycházelo – důležité je zejména místo, kde končí část pod nožičky, aby nám to u zipu pak sedělo.

Nyní můžete buď nastehovat a nebo rovným stehem lehce sešít, a nebo jen špendlit jako já.

21. Já jsem jen špendlila a přidala pak další část – výztuž – jen sešpendlením, ale začátečníkům bych doporučovala před přidáním výztuže vnitřní a vnější část přišít nebo alespoň sestehovat.

22. Přidáme termolam, vlizelin atp.

23. Nyní to sešijeme a necháme si prostor úplně dole na přehrnutí fusaku na líc. tak, aby tím prošla všechna látka, asi 20 – 25 cm by mělo stačit (záleží, jak máte tlusté látky:)

23. Sešít fusak z rubu můžete na úplně obyčejném stroji rovným stehem, většina materiálů se ani netřepí, tak není třeba začišťovat, stejně stehy nejsou vidět – teplákovina, coral, flíz, nic z toho se netřepí, to samé úplet, svetrovina…

Po sešití (já šila na overlocku, ale protože mám průmyslový se širokým stehem a velkým tlakem, který to v pohodě sešije, kdo má hobby, možná lepší opravdu použít jen rovnosteh a šetřit si nervy, ale i Brother to kdysi prošil…:) prošijeme ještě část u zipu zipovou patkou blíže zoubkům zipu. Nicméně mě se stejně nepovedlo to prošít “na parádu” a upravovala jsem ještě i z lícu, takže můžete vynechat a rovnou na parádu prošít z lícu.

24. Fusak přehrneme a vložíme do našeho kočárku a podle pásů v něm si naznačíme, kde budeme šít otvory na pásy. Pokud máte padnoucí fusak a nebo podložku do kočárku, můžete naznačit podle toho. Nebo odměřit metrem. Já to dělám takto, naznačím přímo v kočárku, a pak doladím tak, aby to bylo symetricky.

Začátečníci: Doporučuji šít klasicky, jak má například Emitex – cikcakem obšít otvory na pásy na ramínkách, na bocích a mezi nohama. Nebo tak, jak váš kočárek má. Pokud jdou oddělat pásy na provlečení.

Pokročilí: Mohou se mnou šít sucháčové velké otvory, ideálně s čokoládou na nervy po ruce:-D

25. Než se pustíme do děravění fusaku, tak začistíme zip z lícu – je to důležité nejen z estetických důvodů, ale i pro přichycení vnitřní části zipu daleko od jezdce – aby se nechytala do zipu. Je třeba vnitřní část prošít, aby držela směrem od zipu a nekroutila se do zipu. Fotku dodám…

26. Začistíme otvor dole, kterým jsme fusak přehrnuli na líc. Podehrneme a sešpendlíme, začátečníci prostehují.

27. Nyní prošijeme naznačené dírky na pásy – já šiji jako knoflíkovou dírku s nastaveným širokým a hustým cikcakem. Kdo nemá automatické knoflíkové dírky nebo nemůže volit šířku stehu u dírky, tak bych volila radši obyčejný cikcak a nastavila si dírku ručně. Dírka se šije odpředu dozadu. Po pravé straně čáry dozadu, pak se začistí cikcakem na místě vzadu, pak po druhé levé části dírky dopředu a začistí se opět cikcakem na místě vpředu dírky. Otvor nakonec prořízněte buď páráčkem nebo prostřihněte nůžkami.

Dírku jsem šila žíhanou nití🙂

28. Otvory na sucháčové zakončení si takto prořízneme “do stříšky”.

29. U vnější a vnitřní látky necháme “přesah” a vlizelin – vnitřní vrstvu – odstřihneme.

30. Připravíme si 4 “cancousy”, které vyjdou akorát do otvorů – musí počítat s přídavky na vložení nahoře a dole v otvoru a přídavky na šev na boku.

Našijeme suché zipy.

Já šila vše z teplákoviny, ale příště bych z estetických důvodu spodní část udělala z látky na vrchní části fusaku – tzn. z fialové svetroviny.

31. Vložíme a vešpendlíme do otvorů. Dávala jsem háčky směrem od dítěte, velur směrem k dítěti.

32. Výsledek, dalo to zabrat:-)

33. Z rubu. právě tam kouká ta teplákovina, což nevypadá nic moc:) Ale není to vidět:-)

34. Kdo má očka v sedací části kočárku, ještě může přišít karabinky, foto dodám:)

35. Došili jste? Pochlubte se!

Možná se vám bude hodit:

Kleště VARIO s nástavci na plastové druky (+děrovací)

 

Brzdička šedá DVOUŠŇŮRKOVÁ 2ks

Průchodky 5mm nikl 40 ks + nástavec Vario

 

Kulatá guma / pruženka šíře 3mm svazek 3m

Neškrábavý měkkoučký suchý zip v metráži (očka) – po 1 cm šíře

Neškrábavý suchý zip SUPER (háčky) 3cm – po 0,5 m

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak ušít kalhoty na obyčejném šicím stroji? (Videonávod)
June 05, 2017
Jednoduché letní kraťasy pro začátečníky (střih, fotonávod, videonávod)
May 29, 2017
Tepláky s metalickými srdíčky
May 18, 2017
Kapuce se stojáčkem a podsádka
May 10, 2017
Kapuce se stojáčkem
May 09, 2017
Patchworková čepice pro novorozence (střih a návod)
April 20, 2017
Oboustranná patchworková čepice ze 16ti dílů (střih)
April 20, 2017
Jednoduchá softshellová bunda s raglánem (střih)
March 28, 2017
Patchworková oboustranná čepička (fotonávod, videonávod, střih free)
March 10, 2017

6 Comments

leva.ruka
24.5.2017

Fusak je parádní! Zase mi má co vrtat hlavou. Nad něčím takovým jsem přemýšlela, kupované fusaky mě nenadchly a tak jsem si říkala, že musí stačit deka. Ale tohle je superfusak. Ach jo, už teď nestíhám šít a vypadá to, že nebudu stíhat ještě víc! Jdu se mrknout po látkách! Děkuju moc za návod a vaše stránky!

pb
9.6.2017

Zdravím, moc hezký fusak. S dekou to máme podobně. Chtěla jsem se zeptat, zda by šlo ušít obě vrstvy z coralu a bez výztuhy a zipem jen 55cm. Byla by to vlastně zapínací deka :-) Mám si dát pozor na nějaký problém v této kombinaci? Děkuji a přeji hezký víkend, Petra

  Caramilla
  9.6.2017

  Peti, zip 55 cm je na fusaku na fotkách, takže takto to bude cca vypadat, na mě je krátký, protože nejde fusak zapnout ke krku. Bohužel delší YKK zip jsem neměla, až zase 70 cm a to už je moc, takže jsem dala radši kratší YKK než delší no name zip, který by se mi do měsíce rozbil. Ale docela mě vadí, že je dítě nahoře otevřené, když je chladno a fouká. Takže těch 55 cm moc nedoporučuji, leda oblékáte hodně dítě na ručičky a nevadí, že tam fouká, já dávám spíš systém méně obléci a zabalit do fusaku, který rozepnu, když se oteplí, u nás dávám dítě spát třeba v 8 ráno, kdy je chladno a jak se teď otepluje, tak pak rozepínám:) A má jen tričko a krátké kalhoty třeba.

  Coral 2x moc nevím, zda bych takto použila, podle mě to při šití nebude nic moc, zejména v oblasti zipu, všívat zip do 2 vrstev coralu bych, upřímně, nechtěla. Takže na šití to bude nic moc, ale jinak asi není problém. Zkuste rozmyslet, zda na tu jednu třeba nedat obyč flíz. A nebo coral jednovrstvý, kdy má chlupy jen na jedné straně, případně třeba 2x minky si umím představit, ale osobně mě minky docela zklamalo po praní, už není tak hebké, v tom je kvalitní coral lepší...

   pb
   13.6.2017

   Dobrý večer, děkuji moc za rychlou odpověď. Já jsem v barvě objevila také jen ten 55 a pak 70, ale myslím, že by to výše zapnuté stejně nesnesla. Coral už jsem měla koupený, řešila jsem spíše, jestli to nebude moc hřejivé na léto a nebude to padat bez výztuhy, ale s tím všíváním zipu mi to nedošlo, jsem spíš šicí začátečník, z coralu jsem ještě nic nešila. Myslíte, že když dám coral v kombinaci s bavlnou bez výztuhy, nebude to dělat problém? děkuji za rady, Petra

    Caramilla
    14.6.2017

    Podle mého názoru na léto je 2x vrstava Coral opravdu už moc. Je to tak na podzim, chladné jaro a dny v létě, kdy je zima - na mikinu a bundu. Některá léta jsou chladná, tak tam byste třeba i využila, ale přijde mi na léto lepší tenčí fusak a dát přes to těch pár dní deku. Já bych coral asi na léto nepoužívala vůbec, on opravdu hodně hřeje, jako vlněné rouno. Když už chcete, tak tu jednu vrstvu, ale bude to fusak, co většinu léta bude moc teplý, ale na chladné dny, rána a večery bude super. Výztuha drží tvar, že jakoby fusak se "nehroutí", neumím to popsat. Prostě výztuha:) Jinak ale ušít bez toho to určitě jde, když to dobře přiděláte do kočárku, (tzn. aby to nějak drželo i nahoře), tak by to problém být neměl: Já jsem ten svůj bez výztuhy zkoušela, ale přišel mi zase už moc tenký a právě neforemný, tak jsem ho ušila klasicky. Ale taky jsme o tom uvažovala udělat to bez vycpávky. Na šití určitě jednodušší.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná