Obyčejná kulatá čepička (fotonávod a střih FREE)


Střih a návod na jednoduchou bavlněnou čepičku.

Šiji z fineribu nebo hladkého patentu a lem dělám z designovaného úpletu s 5% elastanu.
Velikost čepičky je cca na střih pro hlavičku 50 cm +-, hodně se přizpůsobí. U nás nosí jak Kryštof, tak Mína. Ale Kryštof má na svůj věk velkou kebuli a Mína menší hlavičku, čepice nosí víceméně stejné…
Střih ke stažení zdarma: cepicka kulata
Střih je pro čtenářky mého blogu zdarma, ale moc vás prosím za využití pouze pro soukromé účely, střih není určen pro komerční využití – tedy jakékoliv šití za úplatu. Děkuji za pochopení.
Pokud si čepičku netroufáte ušít, mohu vám ji ušít.
Čepičku lze šít buď v této verzi s lemem a nebo ušít celou čepičku dvojmo z designovaného úpletu bez lemu, pak bych dělala sklad látky naopak dole u čela.
1
1. Střih naneseme na látku, kterou máme dvojmo – ve střihu je naznačeno přerušovanou čárou, kde bude sklad látky. Tam nepřidáváme na švy, zbytek ano. Zde je sklad vpravo.
Poznámka: Základní střih je ideální na čepičku bez lemu cca 2 – 4 roky s obvodem hlavičky cca 50 cm, výška čepičky bude 18 cm. Při šití čepičky s lemem, je potřeba výšku čepičky snížit cca o 2-3 cm. Lem se nebude ohrnovat tak ve švu, ale trochu pod švem (ty 2 – 3 cm). Lem stříhám cca 6- 7 cm vysoký * 2.
2
2. Takto vypadá celý vystřižený díl na čepičku.
3
3. Sešijeme “záševky” nebo jak to nazvat. Lze to ušít třeba i jen na rovnostehu, čepička pak lépe vypadá z lícu a finerib ani úplet se netřepí. Já jsem šila na overlocku, ale konce uvnitř čepičky jsem “zjemnila” na rovnostehu, aby to nedělalo nezvhledné “boule” uprostřed čepičky.
4
4. Čepičku přeložíme na sebe a prošijeme po obvodu. Opět rovnosteh a nebo overlock a nebo kombinace, jak jsem to udělala já. Dáme pozor, aby nám švy nahoře hodily “křížek”.
5
5. Nyní si podle ušité čepičky ustřihnu pruh na lem – mě by být vč. přídavků na šev stejně široký jako čepička, která je již sešitá. Když pruh sešijeme, tak bude o maličko užší než je čepička, což je tak akorát, aby na čepičku lem hezky sedl a nikde se nekrabatil. Je třeba ho mírně na čepičku “natahnout”. Lem by měl být 2x výška výsledného lemu, na čepičce bude ve výsledku dvojmo.
6
6. Lem sešijeme na boku a pak přehneme napůl a přišijeme k okraji čepičky.
7
7. Nyní můžeme buď čepičku už nechat a lem udělat přehrnovací dle potřeby, a nebo na 2 – 4 místech lem přichytit na stranách, aby držel stále na stejném místě. Případně prošít kolem dokola po horní části ohrnutého lemu.
8
9
8. Výsledek:)

YOU MIGHT ALSO LIKE

Střih na dámské triko – ke krku / s větším výstřihem / s légou na kojení
August 09, 2017
Videonávod: Letní šaty – gumičkování (žabičkování), řasení – kanýr
August 08, 2017
Videonávod: Kalhoty kapsáče
July 21, 2017
Sukně do nápletu (Foto / video návod a střih)
July 18, 2017
Videonávod: Jak ušít sukni do áčka na běžném šicím stroji
July 18, 2017
Kalhoty kapsáče (foto+video návod a střih)
July 17, 2017
Střih na kalhoty kapsáče
July 14, 2017
Dámská sukně do mírného A (střih)
July 10, 2017
Kolová dílová sukně (střih a návod)
July 06, 2017

4 Comments

lenka.bunzova@seznam.cz
12.8.2017

Dobrý den, Peťo, ještě nikdy jsem čepičku nešila a kamarádka teď chce, abych jí ušila pro děti. Mohu k tomu použít i úplet Wendy, Darling nebo Nooteboom? Který z nich by byl nejlepší a jaké jsou mezi nimi rozdíly? A musím šít elastickou nití? Šít budu na normálním stroji. Nemáte náhodou i střih nebo návod na jednoduchý nákrčník k tomu. Byl by ze stejného materiálu jako čepička. Díky moc a přeji pěkný den, Lenka

    Caramilla
    12.8.2017

    Leni, na cepicku urcite doporucuji uplet s elastanem. Bez elastanu by se cepicka mohla vytahat. Takze Darling, Nooteboom jsou ideal. Na nakrcnik je na webu fotonavod. Zkuste dat do hledani. Nebo se vam pak podivam, ted pisi z mobilu pri cekani na Jasminku vracejici se z tabora

lenka.bunzova@seznam.cz
15.8.2017

Děkuji za odpověď. Fotonávod na nákrčník jsem našla. Zkusím to ušít z těch úpletů nebo z fleecu. Vy jste neuvěřitelná. Pořád nechápu, jak to všechno stíháte. Tři děti, veliký dům, rekonstrukce, pořád nové videonávody a střihy, krásné webovky, neprodlené odpovědi na dotazy.... Klobouk dolů!

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná