Patchworková oboustranná čepička (fotonávod, videonávod, střih free)


Návod a střih na jednoduchou čepičku z úpletu.

Zbývají vám prostřihy z triček a legin? Potřebujete čepičku na jaro? Nebo obojí?:-)

Střih je pro vás zdarma. Je určen pouze pro vaše soukromé účely. Nepoužívejte jej, prosím, pro komerční účely (to je jakékoliv šití za jakoukoliv úplatu, nemusíte mít firmu). Děkuji, že toto respektujete, díky tomu totiž mohou vznikat další střihy pro vás.

Střih zdarma ke stažení: cepicka patchworkova (PDF)

Videonávod:

Jednoduchá čepička. Lze ušít i na obyčejném stroji, doporučuji použít na úplet kráčející patku a případně snížit přítlak patky vašeho stroje (ne všechny stroje toto umí). Na obyčejném stroji šijte pružným overlockovým stehem. Pokud nemáte, tak boční švy rovným stehem a spodní lem pružným stehem (čepička do šířky musí pružit a rovný steh by praskl).

Nejvhodnějším materiálem je úplet s 5 – 8% elastanu. Dále pak hladký patent/náplet, finerib a úplně prvotřídní bude nový materiál tzv. žakárový náplet (velmi, velmi pružný, silnější, hebký, nádherný, už jsme měli mít našito, ale týdenní hnusná pravá chřipka celé rodiny nás paralizovala, takže jsme ve skluzu:)

Střih vytiskněte na běžné černobílé tiskárně v režimu “original size” (tzn. nepřizpůsobovat na stránku, nezmenšovat, nezvětšovat…). Pokud měřítko 10×10 cm nesedí, tak stránku poměrně zmenšete nebo zvětšete – jde mi to nastavit v mém Acrobat Reader (procenty). Nicméně správně by měl střih z tiskárny při zadání originální velikosti vylézt v přesné velikosti.

U čepičky všude přidejte na švy. Střih počítá u dané velikosti i s malým přehrnutím, jak vidíte na fotkách na konci návodu.

Na oboustrannou čepičku potřebujeme 8 dílů, já mám zbytků hodně, tak mám každý díl jiný, ale můžete čepičku ušít jen z jedné látky.

Sešijeme vždy dva a dva díly k sobě.

Nyní přišijeme vždy dva a dva dvojdíly k sobě, tak nám vzniknou dvě čepičky. U jedné čepičky necháme malý kus nesešitý – tudy budeme provlékat čepičku na líc.

Jednu čepičku otočíme na líc.

Čepičky vložme do sebe. Našpendlíme tak, aby přesně vyšly švy k sobě.

Sešijeme k sobě.

U šití obvodu čepičky skládáme přídavky švu cik cak.

Dírou v čepičce provlečeme na líc.

V ruce dírku zašijeme.

A máme hotovo.

Čepička má neuvěřitelné množství podob:)

YOU MIGHT ALSO LIKE

Bláznivé ponožky
March 31, 2018
Triko s raglánovým rukávem a hlubším výstřihem
March 29, 2018
Jednoduché tepláky do nápletu 56 – 110 (střih a návod)
March 28, 2018
Dámské triko s raglánovým rukávem
March 27, 2018
Dámská MAXIsukně do nápletu i do pevného pasu (střih pro tisk A4 i AO)
March 23, 2018
Recyklované barevné mikiny od Marie
March 01, 2018
Ponožky na nožky (střih a návod)
February 15, 2018
Jednoduché prstové rukavice (střih a návod)
February 07, 2018
Návlekové rukavice bez palce (recenze a návod)
February 05, 2018

10 Comments

vcelka
13.3.2017

Dobrý den Peti, moc díky za super návod. Čepičky jsou nádherné, holčičkám moc sluší, už se chystám, že je těm mým taky zkusím ušít. Jen nemám tolik nádherných zbytků jako Vy. Můžu se zeptat,kde jste koupila tu úžasnou beruškovou látku?

vcelka
22.3.2017

Děkuji za snahu, nedivím se, že už je vykoupená. Ale ty berušky mi připadají hodně podobné těm na lištičkové látce, asi stejný výrobce. Aspoň neutratím. Každopádně čepičky mám ušité, malou pro mimi a velkou pro starší a jsou fakt krásné a jednoduché na ušití. Akorát tu miminkovskou nám po týdnu schoval skřítek Zášupšák (znáte ho? u nás schoval prvně dudlíky a teď čepičku, ale normálně schovává klíče a podobné důležité předměty) a ne a ne ji najít, asi ušiju novou a ta první se pak objeví. Díky Adéla.

vcelka
19.4.2017

Samozřejmě, že jsem asi po měsíci čepku objevila :) Ať žije Zášupšák.
Peti, až budete mít někdy chvilku, nevložila byste za nějaký poplatek i ten střih z 8 dílů? Také mám hodně malých zbytečků a čepičky jsou fakt kouzelné, okolí nám je chválí :)

vladenkolar
10.10.2017

Dobrý den Petruš,
moc se mi líbí váš návod na čepičku.Myslíte,že by byl vhodný na ušití čepičky i z flísu?
Děkuji Vlaďka

    Caramilla
    11.10.2017

    Vlaďko, myslím, že ano, jen záleží velmi na pružnosti flízu (tam záleží i kterým směrem flíz stříháte a šijete:) a podle toho by bylo potřeba asi přidat případně na střihu, musíte vyzkoušet:) Pokud pokoříte, budu ráda za fotky a zkušenosti, hlavně pro ostatní maminky:) A babičky! A dokonce poslední dobou i tatínky! Máme jich už v našich šičkových řadách několik:)

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná