Na přání konečně přináším článek, kterak jsem se zbavila 14 kg.

Bohužel to nebude zázračná rada, kdy se hubne zadarmo a samo – zhubnout a udržet si kondici je pěkná dřina, a pokud chcete dosáhnout dobrého výsledku, musíte se pro to jasně rozhodnout a dát tomu ve svém časovém harmonogramu prioritu. Stojí to za to!
Předem upozorňuji, že nejsem expertka na hubnutí ani dietoložka. Sama jsem čerpala z rozumných zdrojů, které jsem si před zahájením váhového úbytku, prostudovala. Tento článek má být tedy spíše odkazy na to, co mě pomohlo…
Má to být článek inspirační, ne “vytahovací”. Hubla jsem z důvodu, že po dvou dětech už bylo kil navíc hodně (při kojení mívám opravdu hodně žravou a narozdíl od některých jiných maminek já při kojení nehubla, ale naopak nabírala). Po Jasmínce jsem se usádlila ve torii, že jedním dítětem nekončím a nemá cenu hubnout po 1. dítěti, když do pár měsíců budu mít znova pupek. Jenže po Kryštofovi mě došlo, že každé dítě u mě znamená další kila navíc a je dobré je shazovat průběžně a ne pak 20 kg nebo 30 kg najednou…
Ještě je dobré upozornit, že redukce váhy není vhodná pro kojící maminky. Sama jsem u sebe zpozorovala velké snížení laktace, když jsem měla dole asi 10 kg. Laktaci jsem naštěstí udržela a kojíme doteď (2 – 3x denně), ale už jen tak na smočení rtíku:) Jsem přesvědčená o tom, že pokud tělo začne shazovat zásoby, tak sahne na produkci mléka. Nicméně není nutné se při kojení válet u telky a jíst nutellu lžičkou. Zdravý jídelníček a pohyb je vhodný i pro kojící maminky. Ale neshazujte kila ve větší míře (viděla bych to tak na 3 kg, se zbytekem počkejte, až bude kojení už jen na to smočení rtíku a utužování psychologického pouta mezi maminkou a dítětem, což u nás je tak od toho roka, roka a čtvrt a počítejte s možností, že možná dokojíte).
Na rovinu říkám, že nejsem sportovní typ a nesnáším, když se u cvičení zadýchávám a potím. Kvůli zádům jsem asi půl roku chodila plavat (myšleno sportovně plavat, ne hlavička nad vodou:), ale jinak se můj pohyb sestával s výletů, procházek a práce na zahradě. A zároveň miluji dobré jídlo a miluji čokoládu:)
Takže startovní čára tristní, předpokady šílené:) Nicméně výhodu mám tu, že mám celkem pevnou vůli a jsem hodně cílevědomá.
Na začátek jsem si dala cíl 5 kg dolů. Nikdy v životě jsem nezhubla víc než 3 kg, ale to proto, že jsem si nikdy nic o správném stravování nečetla, takže jsem hubla tak, jak se to dělat nemá – jedla jsem jen samou zeleninu a k tomu látek fit chlebíka. To bylo v dobách VŠ, kdy jsem měla nejmenší váhu v životě, což bylo nějakých 57 – 58 kg na 173 cm výšky.
Začala jsem letos po Velikonocích – dojedla jsem beránka a pak se zařekla, že měsíc budu jíst zdravě a správně:)
100 opakovaná zásada, že nejeefektivnější pro úbytek váhy je kombinace vyváženého zdravého jídelníčku a pohyb, je prostě rada zlatá a funguje.

Strava

Důležité je hlídat vyvážený podíl makroživin. Jíst dostatek kvalitních bílkovin (já jsem nikdy neskouzla k proteinovým náhražkám, práškům a sirupům) a zeleniny. Hlídat přísun sacharidů a snažit se vyloučit obyčejný cukr. Hlídat přísun tuků a zejména se snažit o to, aby to byly tuky kvalitní (oříšky, rostlinné neztužené oleje, ryby). Pro nás milovníky másla a smetany to bylo velmi kruté:))) S bílkovinami jsem měla z počátku hrozný problém, protože nejsem úplně masožrout (ne, že by mě maso nechutnalo, ale mít ho nemusím). U sebe jsem tedy zvýšila přísun kvalitního netučného masa, ale našla jsem si i alternativy bohaté na bílkoviny (tvaroh, syrečky, cottage, šmakouna, sojové produkty, u obilnin jsem vyhledávala ty, co mají vyšší podíl bílkovin, což je například Quinnoa).
Obecné zásady jsou omezit přílohy, prakticky vyloučit bílou mouku (ideální je nahradit celozrnnou špaldovou – kde to jde), omezit cukr a fruktozu (sem patří i agavový sirup a velká komzumace ovoce), úplně odbourat sladkosti (koláče, řezy, dotíky, čokoládu, sušenky atp.). Místo kopce přílohy si dejte kopec zeleniny (syrové, vařené, pečené nebo konzervované), místo cukru ideálně med, případně datlový, javorový sirup a nebo hroznový cukr Glukapur, používám i kokosový cukr a třtinovou sušenou šťávu. Místo sladkostí mlsejte zdravě – míchané tvarohy, sušené ovoce, oříšky. Sladká pokušení se dají velmi dobře nahradit – např. puding s avokáda, domácí zmrzliny z kokosové smetany slazené jen lehce medem atp.
Zásada, kterou na prvním místě razí Jillian je “doma vařit ze surovin” – nekupovat nic v polotovaru, což mě přišlo jako směšné, ale pravda je, že je knížka psaná do prostředí USA, kde je životní styl ještě trochu jiný než tady. Sice si zde k večeři nedáváme většinou jídlo z krabičky nebo na tácku, ohřátý v mikrovlnce, ale i tak sem patří všechny sušenky a ostatní výrobky, které koupíme už hotové. Oříšky jsou hodně kalorické, takže s nimi opatrně, ale výborně zasytí, takže vás zaplácnou tak, že pak dlouho nemáte na jídlo ani pomyšlení, toho lze využít v situacích, kdy se to hodí.
Další dobrou zásadou je střídmost – omezit velikost porcí a nepřejídat se. Někdy se doporučuje se i nejíst na noc, ale v tom se dost rozcházejí, Jillian například ve své knížce uvádí, že je důležité dodržet denní přísun kJ a pokud člověk je aktivní i večer a jde spát o půlnoci nebo dokonce po půlnoci jako já, tak může jíst i po 8. večer (ideálně skončit 2 hodiny před spaním a ideálně nekonzumovat žádné sacharidy, což jsem dodržovala).
1
Při orientaci v této oblasti mi velmi pomohly články na STOBu (např. zde), jejich letáčky a knihy od Jillian Michaels – jelikož už mám pročteno a v hlavě celkem jasno, posílám dál, třeba někomu poslouží, jeden letáček od STOBu si ale nechávám, je to opravdu dobrá pomůcka pro rychlou orientaci, když člověk potřebuje rychle vědět:) Knížky od Jillian a letáčky STOBu z druhé ruky najdete zde u mě na Mimibazaru.
Pro sestavení vyváženého jídelníčku jsem využila portál spolčenosti STOB, u které jsem se také velmi inspirovala ohledně správného stravování. Letáčky a články STOBu byly pro začátek dobrým startovním můstkem, abych se trochu zorientovala v potravinách a naučila se je správně kombinovat a v obchodě vybírat (začátky u regálů byly opravdu nekonečné, všude jsem četla složení a energetické hodnoty, ale postupem času už máte své prověřené potraviny a jdete najisto:). Pak jsem na STOBu založila svůj první sebekoučingový plán. Některým tento způsob zapisování a plánování vyhovuje a jiné stresuje. Není to asi pro všechny. Ale za sebe doporučuji (jsem systematický typ:). Do systému si člověk na začátku zadá vstupní data (věk, výšku, váhu a předchozí zkušenosti s hubnutím – protože platí, že ten, kdo se snažil hubnout špatně a držel nesmysluplné diety, tak má rozhozený metabolismus a tím pomalé spalování a musí nejprve nastartovat svůj metabolismus, aby spaloval rychleji, a pak může začít teprve úspěšně hubnout – více v knížce od Jillian Michaels Ovládněte svůj metabolismus – a nebo na webu jsou o tom články) a systém vám vypočítá orientační přísun kJ na den. Během prvních dní je třeba trochu doladit přísun kJ, aby vám bylo dobře, neměly jste hlad, a zároveň váha šla dolů, přísun hodně záleží na tom, jak moc se hýbete, a to systém nedopočítá.
Pro správné hubnutí (cca 0,5 – 1 kg za týden) se doporučuje rozdíl mezi výdajem a příjmem energie 2000 kJ.
Obdobný portál, který nabízí podobné služby jsou Kalorické tabulky.
Zkoušela jsem týden souběžně oba a více mi vyhovoval STOB.
Zapisovala jsem si úplně všechno, co jsem snědla, vypipla, udělala… Pro získání přehledu, jak je co energeticky vydatné a co která potravina obsahuje za makroživiny a v jakém podílu, je to výbroná škola, i když náročná na čas. Ale zastávám názor, že pokud se člověk rozhodne a dá tomu prioritu, tak ten čas na zapisování prostě najde. Nepraktické bylo, že když jsem přiletěla s Jasmínkou z kroužku a měla jsem hrozný hlad, tak jsem si první musela dopočítat jídelníček, co a čeho si ten den můžu dát, aby mi to vycházelo:) Nesestavovala jsem si jídelníčky den dopředu, jen výjimečně. Hodně jsem se řídila i tím, na co mám zrovna chuť:) To je právě výhoda těcho portálů, že se člověk může stravovat podle sebe, sestavovat si svoje jídelníčky a jíst to, na co má chuť. Já jsem si vyšetřila v daném dni třeba i na kynuté ovocné jahodové knedlíky, když byla sezona, jedla jsem i nutellu, občas sem tam lžičku do jídla, čokoládu, máslo. Všeho trošku tak, aby mě to vyšlo. Dodržovat předem dané jídelníčky od dietoložky bych já nemohla, na to nemám povahu.
První 3 měsíce jsem takto jedla každý den, neměla jsem žádné hřešící dny. Až po 3 měsících, kdy jsem měla dole asi 10 kg, jsem přestala počítat soboty a neděle, abych si oddechla od toho zapisování, ale neznamená to, že jsem jedla od rána do večera všechno nezdravé, jen abych si to ten den užila. Snažila jsem se jíst stejně jako jiné dny, jen bez počítání, intuitivně a podle chuti, někdy jsem si dala i třeba celou pizzu a nebo kachnu s knedlíkem a se zelím.
Zde jsem se řídila hezkým pravidlem, co jsem našla na internetu “z jednoho zdravého jídla týdně nikdo nezhubne a z jednoho nezdravého jídla týdně se neztloustne”.
Na STOBU jsem si takto přísun kJ hlídala do poloviny prázdnin, pak byly dovolené, tábory, svatby, takže to nebylo technicky možné, tak jsem zkusila stravování intuitivní a váhu jsem si hezky udržela. Od srpna mám stále svých 60 kg +-. Už si nic nezapisuji, člověk se hodně naučí a už mu jde se stravovat i intuitivně, ale zase musím dodat, že pokud si to nezapisuji a nehlídám, tak nehubnu. Jen stagnuji, což mě teď vyhovuje, hubenější být už nechci:)

Cvičení

Cvičení si můžete vybrat podle sebe, ale musí to být takové, u kterého dosahnete optimální tepové frekvence a tělo začne spalovat zásoby. Kalanetika mě třeba nefungovala vůbec…
2
Já jsem se nechala inspirovat od kamarádky, která mě doporučila cvičení s Jillian Michaels. Je to americká trenérka a tréning podle toho vypadá. Je to cvičení náročné, ale velmi efektivní a zejména krátké – za 35 minut máte odcvičeno i s protažením. Pro nás, které nevíme, kam dřív skočit, je to neocenitelné. Cvičení je místy hodně hopsací, a proto se obecně doporučuje až tak rok od porodu, tím jsem se taky řídila, a proto jsem začala cvičit až na jaře, když Kryštůfkovi byl rok. Některé maminky cvičí dřív, za sebe tu hranici roku po porodu nebo alespoň 9 měsíců od konce čestinedělí doporučuji.
Programy Jillian jsou kombinované z posilování, cardia (zahřívání, aby se tělo dostalo do správné tepové frekvence a cvičení tak bylo optimání) a z posilování břišních svalů – a nepředstavujte si to jako sedy lehy, její cviky na břicho jsou neskutečně propracované a vypracujete si i ty svaly, o kterých jste vůbec nevěděly, např. svaly jakoby na straně, což úžasně formuje pas, že vypadá jako pas i po dvou dětech, čemuž jsem sama nevěřila:)
Každý den cvičení začíná zahřívací částí a končí protahováním, na úkor délky programu jsou tyto dvě části celkem krátké. Těm, které mají ztuhlejší tělo, doporučuji se protáhnout trošku ještě před cvičením. A také je dobré se protáhnout ještě pár dalšími cviky po cvičení. Já ještě tak 3 – 5 cviků na pratie, které jsou pro mě důležité, přidávám. Je to minutka;-)
Pro začátek se doporučuje program 30 Day Shred. Má 3 úrovně, každá se cvičí 10 dní a pak se přechází na vyšší level. Začít je možné také programem Body Revolution. Ten není je ale delší, na 90 dní. Já jsem začínala 30 Day Shred – u cvičení jsou dvě pomocnice – jedna předvádí nižží úroveň cvičení pro začátečníky a druhá cvičení pro pokročilé. Já jsem místy nezvládala ani tu verzi pro začátečníky!:) První týden je opravdu krutý, od 3. dne je to katastrofa, nemohla jsem si dosednout na záchod, nemohla jsem s kočárem chodit z kopce, do schodů jsem se podpírala o zábradlí a každý krok jsem pomalu brečela. Ale i přes tento stav to chce každý den cvičit! Bolest se zahřátím svalů ustoupí a program se odcvičit dá. Ale po něm se mě podlamovaly nohy, byla jsem slabá jako moucha:) Po prvním týdnu se toto vše zlomí a začínáte se cítit lépe. Pozorujete už i změny na těle, máte pevnější svaly. Pokud vydržíte, tak už nikdy nebude takto strašně:)
Na cvičení doporučuji mít podložku (my máme parkrety, takže neklouzací, mám podložu na jógu), boty (na běhání, mám z Lidlu a jsou super) a činky (0,5 kg stačí lahvičky naplněné vodou, od 1 kg už spíš činky). Zezačátku některé cviky můžete cvičit i bez činek. Já jsem začínala na koberci a pod nohy jsem si dávala deku, ale klouže:)
Po prvním programu jsem viděla obrovské výsledky, postava se zpevnila, váha šla krásně dolů. Takže jsem se rozhodla s Jillian pokračovat programem Ripped in 30. Tento program je hodně podobný, takže zůstáváte v zajetých kojích, jen cviky jsou jiné, místy těžší. Opět je zde začátečnická a pokročilá verze (tak to je u Jillian ver všech programech). Prima je, když se ke konci propracujete na vyšší ůroveň cviků, alespoň u některých:)
Jinak mě tento program extremně moc nebavil, má takovou divnou hudbu.
Následně jsem se rozhodla, že musím něco udělat hlavně s břichem, které mě nešlo moc dolů, hodně jsem hubla boky, stehna a zádové tukové zásoby, ale břicho nic moc… Tak jsem odcvičila 6 týdnů s programem 6 weeks 6 packs – efekt celkem byl, břicho jsem si hodně zpevnila. Ale program jsem nesnášela. Schema je jiné, cvičí se jedna sestava 2x za sebou, a podruhé ve dvojnásobném rytmu, což bylo šílené, navíc nuda je to, že program má jen 2 levely, tzn. že 3 týdny cvičíte každý den to samé. Nuda… ale efektivita výborná, nelituji toho, že jsem program cvičila, je opravdu náročný a břicho zpevní. Navíc je ale zaměřen i na zadek, stehna… trochu pokulhávají ruce, což jsem pak poznala, když jsem přešla na další program a ruce byly “zakrnělé”:)
Dalším programem byl Body Revolution, ze kterého jsem odcvičila jen poslední dva workouty a poslední Cardio. Cvičila jsem to ale asi měsíc (byly dovolené, tak to bylo přerušovaně). Od října jsem se vrhla na nový program Body Shred. Což je program už pro pokročilé a pěkně se u něj člověk zapotí a namaká. Ale ze všech, co jsem zatím cvičila, mě baví nejvíce. Už mám prakticky odcvičen celý program, zbývá mi posledních pár dní. U těchto programů Body Revolution a Body Shred mě baví to, že jsou pestré a cvičím stále něco nového, necvičí se každý den to samé za sebou, ale cvičí se v sekvencích. Cvičím takovou zkomolenou verzi W1 W2 C1 W1 W2 / W1 W2 C1 W1 W2 a pak další sérii. Cardio nesnáším, takže takto se snažím cvičit 5 týdně, víkendy mám teď už volné (u prvního programu jsem se snažila cvičit min. 6x týdně).
Až docvičím Body Shred, tak si ho dám asi ještě jednou, protože přeci jen, hodně cviků cvičím na začátečnické úrovni, protože jsou na mě moc těžké. Tento program je zaměřen na ruce, záda, zadek, stehna (svaly ze všech stran) a ruce. Prostě na celé tělo, nic se nefláká:)

Inspirace z jídelníčku:

Při přípravě snídaní a svačin je pro mne už nezbytný pomocník vysokorychlostní mixér. Začínala jsem na jaře s Nutribulletem, ale ten nedoporučuji, nic nevydrží. Co se týče mixování, tak mixuje dobře, poměr cena/výkon co do výsledku mixování je úžasný, udělá hladké krémové smoothie, mixovala jsem na něm i kaše, vločky na mouku, cukr na moučku, led na sníh, vše zvládne super, ale po měsíci odešel. Mám pár kamarádek, co jej taky měly nebo mají a kromě jedné jej všechny reklamovaly, závady různé. Před koupí jakéhokoliv mixéru si přečtěte recenze na Amazonu. Nutribullet jsem vyreklamovala (reklamační servis musím tedy velmi pochválit a chvílily si jej i kamarádky, vyřizují velmi rychle a spolehlivě) a četla měsíce recenze o mixérech na amerických webech. Viděla jsem desítky srovnávacích videí a nakonec jsem se jednoznačně rozhodla proVitamix. Mám jej již od července a mé nadšení z něj neustává. Je úžasný, jede několikrát denně. Více o mixéru a Vitamixu napíši v nějaké další recenzi, je to nad rámec článku, recenzi chystám už od léta, ale chtěla jsem ho pořádně otestovat, abych nechválila něco hned po koupi. Kromě Vitamixu je ještě doporučovaný Blendtec, který ale podle mě nedosahuje takové kvality jako Vitamix a mě zejména chybí pěchovadlo, hodně jej využívám, proto jsem volila Vitamix.
Dobrý mixér je pro změnu jídelníčku určitě výhodou, připravíte si tak mnoho chutných svačinek. Nicméně není podmínkou, i tyčový mixér udělá své. Nebo třeba nástavec k němu s S nožem (food processor) je taky dobrý pomocník, ale bohužel já toho svého z Lidlu vychválila a pak za 5 použítí odpravila, protože plast je prostě pořád jenom plast… (což platí právě i o Nutribullet).

Snídaně:

Snídaně byl bod, ve kterém jsem na sobě musela zapracovat na první místě – celý život jsem byla zvyklá snídat málo a nebo vůbec, pak mě v 10 dopoledne přepadl hlad a sežrala jsem, na co jsem v tu chvíli rychle přišla (čokoládu, sušenky…). Nyní se snažím snídat sytě a nebo si dám jen bílý jogurt (v letu, když ráno vypravuji dvě děti, abych odvedla Jasmínku do školky, není čas připravovat perfektní snídani:), a pak si v 10 udělám zdravou svačinu, která je už sytá.
K syté snídani si dávám většinou jogurt s müssli (jogurt si dělám sama z biomléka 3,5% tuku, takže žádný odtučněný:) a ovocen nebo domácí marmeládou nebo nemléčnou obilnou kaši – z vloček (ovesné, pohankové, jáhlové), které na noc namočím do vody nebo rostlinného mléka a ráno umixuji s banánem.
3
Toto byly letní snídaně.
4
Ovesná kaše s banánem a nepraženým kakaem, posypaná piniovými ořechy. Kaše se nevaří, dám pouze do Vitamixu a umixuji, vysoké otáčky kaši zahřejí tak akorát na pokojovou teplotu, takže v zimě je příjemně teplá, i bez vaření, a to vše za pár sekund:)
5
Obilná kaše s vanilkou, dovnitř je dobré zamixovat třeba i hrušku.
6
Teplá kaše z vařené pohanky – vařila jsem pohanku zároveň se sušeným ovocem. Ovoce pohanku krásně doladilo, posypáno oříšky a semínky.

Svačiny:

Většinou základem je ovoce nebo tvaroh.
7
Proslulá klasika – umixované avokádo s banánem a kakaem. Pro dosažení mixovatelné konzistence přidávám trochu rostlinného mléka.
8
Kalorická bomba, která ale dlouho zasytí, používám, když potřebuji, abych dlouho vydržela bez pocitu hladu a nezaplácla se z nouze něčím horším:) Umixovaný banán s arašídovým máslem.
9
Ořechová másla mixuji ve Vitamixu, lze i ve food processoru.
10
Pyré z ovoce (lze použít jakékoliv), jogurtu a chia semínek.
11
Výtečná je též mixovaná ricotta s ovocem.
12
Neoddělitelnou součástí mého jídelníčku se stal mixovaný tvaroh s čímkoliv. Používám z Lidlu Pilos 2% tuku, ten mě přijde přijatelný poměr tučnost a chuť, úplně odtučněné tvarohy nejsou už tak dobré. Někdy míchám s domácím tvarohem, který dělám z mléka 3,5% tuku.
Tvaroh je třeba při mixování naředit trochou mléka nebo syrovátky. Mixuji s kakaem a datlovým sirupem (nebo javorovým sirpem či s medem), se skořicí a jablky / hruškami, s nutellou (stačí jedna bohatě navrčená lžička a ochutí celou dávku tvarohu výtečným nutellovým aroma:), s arašídovým máslem (přidávám dle chuti třeba kakao, med…), výtečná je komnbinace s domácími švestkovými povidly, na tom poslední dny ujíždím:) V létě s jahodami. Teď jsem míchala jen se lžičkou tmavého tekutého medu od souseda. Dobrý je mix ala štrůdl (jablka, skořice, med a nakonec třeba hrozinky).
Svačinky na cestu řeším formou sušeného ovoce a oříšků. Tak jsem přežila i všechny letní tůry, místo tatrakny jsem vytahla krabičku s oříšky a doma sušeným ovocem.
13
14
V létě osvěží i smoothie, na nich jsem začínala první 2 – 3 měsíce, ale pak jsem zjistila, že mě vadí se zasytit pytím, potřebuji mít pocit, že jsem něco jedla – lžičkou:) Nejlepší smoothie jsou s kombinací banánu a ten není zrovna pro hubnutí optimální (samozřejmě ho používám, ale max. jeden denně:)
15
V zimě si dopřávám horké verze smoothie – např. nápoj z pomeranče nebo mandarinky s trochou zázvoru a medu zalitý horkou vodou dokáže pěkně zahřát:)
16
Horká čokoláda z kokosového mléka – dávám do ní nepražené kakao a datlový nebo javorový sirup.

Obědy/večeře:

Zde platí, je je důležité omezit přílohy, na což jsem si musela zvyknout. Ale zvykla jsem si velmi rychle, i když si připadám jako rozmazlený spratek, když mám talíř plný masa a zeleniny a v rohu se krčí 3 brambory:)
V Řecku jsem se naučila obědvat jen maso se zeleninou, příloha vlastně vůbec není potřeba, když je dost zeleniny, navíc si člověk báječně pochutná.
Přílohy střídáme a vařím pro sebe celozrnné verze – celozrnné těstoviny, celozrnnou rýži, quinnou (tu máme každý týden min. jednou), bulgur, …
Každý týden máme jednou až dvakrát ryby.
Každé jídlo by měla doplňovat zelenina, což je teď v zimě poněkud těžké… Ale je dobrá třeba i sterilovaná nebo pečená.
17
Losos pečený pod domácím pestem z bazalky, pečený s rajčaty. Podávám ho často s pečenou zeleninou (na troše olivového oleje upeču v troubě různou zeleninu – výtečná je předem vařená červená řepa, celer, mrkev, dýně, cuketa…). Často dělám lososa klasicky pod čepicí špenátu a ke konci plácnu vajíčko, které zapeču tak akorát, aby bylo na měkko:)
18
Celozrnné penne s krátce podušenými rajčaty, brokolicí a šmakounem. Mám ráda tyto míchanice s hořčicovým aroma, používám kvalitní hrubozrnnou hořčici.
19
Sojovému masu neholduji, ale toto je jediná forma, kterou si občas dopřávám. Maso uvařím podle návodu, vymačkám vývar, přidám kyselou zeleninu (nejlepší je sklenka Dynastie), pár kyselých okurek nebo kyselé nakládané pečené papriky, zakápnu trochou omáčky Tamari a Worchestrové omáčky. Případně trocha pepře. Nechám proležet v lednici a vychladit.
20
Výtečné jsou všechny možné polévky, dělám i hovězí a kuřecí vývary, ze kterých seberu shora mastnotu. V létě jsme dělali živé nevařené polévky ve Vitamixu – rozmixovaná zelenina a rajčatové pyré (zelenina dle chuti – mrkev, petržel, cibule, celer, paptrika, rajčata).
21
Oblíbená je u nás polévka z červené čočky – vaříme do měkka červenou čočku a zeleninu, kterou před vařením krátce nasekám v mixéru (nebo lze nastrouhat) – mrkev, celer, petržel, cibuli, rajčata. Povařím, než se čočka rozpadne a krátce ještě trochu ponorným mixérem rozmixuji dohladka, ale ne úplně. Dochutím kořením a někdy i kečupem, dodá polévce výborný šmak:) Recept mám od své milé tchyně a kde vařím, tak má polévka velký úspěch. Dětem moc chutná, ač je čočková:)
Dalšími našimi oblíbenými jídly jsou quinnoa s tuňákem ve vlastní šťávě s jarní cibulkou a kapary. Výtečný je též salát z celozrnných těstovin s uzeným tempehem, červenou nakládanou paprikou a naklíčenou luštěninou (čočka, mungo).
A další a další, sepsala jsem jen to, co mě momentálně napadlo a měla jsem k tomu fotky. Na webu je mnoho zajímavých stránek se zdravými recepty, určitě najdete inspiraci i jinde. Mne v poslední době hodně upoutaly stránky Máma v kuchyni. Určitě navštivte i Veganotic nebo stránky Lunter. Skvělý web o zdravém životním stylu a cvičení najdete u Kristýny Čechové – má zde recenze mnoha cvičebních programů a i ráda a dobře poradí. U ní hledejte další informace o cvičení po dětech a při dětech:)

Čísla

Někoho zajímají čísla, tak pro ty zájemce zde moje čísla:
Počáteční míry: 74 kg – prsa 98cm, pas 92 cm – boky 103 cm, stehno 62 cm (konf. vel. L/XL)
Nynější míry (od září už stejné) 60 kg – prsa 88cm, pas 72 cm – boky 92 cm, stehno 52 cm (konf. vel. S)
22
23
24