Šaty / tunika bez rukávů s překříženým výstřihem (verze nabíraná, hladká, na větší prsa, menší prsa, vhodné na kojení)


Letní střih na šaty nebo tuniku bez rukávů. Ve střihu najdete mnoho verzí – ušijete podle něj šaty, tuniku, můžete krátit i na tílko. Verzi s nabíráním (můžete i jen nařasit), verzi bez nabírání (ve střihu je naznačeno, kde a jak máte zmenšit přední díl, aby byl jen hladký pro netěhotné a štíhlé), a nově také verzi na větší prsa a menší prsa. Protože každá jsme jiná.

Ve střihu si zvolíte svou vysněnou verzi. Pomůže vám rozměrová tabulka.

Výhoda je, že střih obsahuje verzi pro větší prsa (pro ty, které jsou štíhlé, ale mají větší poprsí) a verzi pro menší prsa. V tabulce je mé doporučení obvodů versus konfekční velikost.

Střih ve verzi A4 a A0 a ve verzích pro černobílý i barevný tisk. Pro A4 si můžete vybrat, zda chcete A0 jen rozkouskované – jedna velká plocha a nebo přílohy A – D (toto je verze tunika s návodem, jak si prodloužit na šaty, na tisk na A4 podle mě příjemnější).

Střih:

Šaty / tunika s překříženým výstřihem (verze těhotenská/netěhotenská/kojící) – 34 – 56 bez rukávů

 

 

Vhodný materiál

Pružné materiály (jersey s elastanem, viskosový nebo bavlněný). Výstřih lze lemovat i hladkým patentem / fineribem.

Fotonávod

Ve střihu si zvolte vám nejvíce vyhovující variantu. Vrchní díl na větší prsa má na boku záševek, aby lépe seděl, vrchní díl na menší prsa je bez záševku, je na šití jednodušší, ale nesedí tak dobře na větší prsa.

Ze střihu si naznačíte všechny značky – pro záševky i sklady.

Střih obsahuje linii předního spodního dílu (sukně) pro netěhotenskou verzi, můžete si díl tak trošku zúžit. Též obsahuje značky, kde přední spodní díl zúžit pro verzi bez nabírání pod prsy – vhodné pro štíhlé.

1.

1. Přeneseme a sešijeme záševek předního dílu (verze pro větší prsa).

3. Ušitý záševek z druhé strany.

 

4. Sklady skládáme jedním směrem, vždy vedlejší k sobě, jak je na obrázku. V tomto místě, jak jsou naznačené sklady, můžete tuniku také jen jednoduše nařasit.

 

5. Našpendlené sklady.

6. Postupně jeden po druhém pár cm prošijeme.

7. Prošité sklady.

8. Přední díl si připravíme jako třeba tričko – sešijeme ramena a olemujeme proužkem na polovinu. Lemuji jeden přední díl, zadní díl a pak přední díl. Je třeba proužek rovnoměrně natahovat zejména v oblasti “véčka”, aby nebyl každý přední díl jinak “nařasen” lemem. Lem v oblasti obloučku, kde kde přes prso, natahuji mírně více než v ostatních místech (hlavně třeba dole jakoby pod prsem, tam natahuji méně, ale natahuji. K této části bude ještě videonávod u střihu na šaty s rukávem.

Připravíme si oba díly na sebe – křížem, navazují přesně od kraje do kraje, překryv je dole 100%.

9. K přednímu spojenému dílu nyní přidáme i přední spodní “sukňový” díl. Opět, pokud jsme stříhaly a šily přesně, sedí díly přesně na sebe.

10. Máme sešito.

11. Sešijeme boky tuniky / šatů. Pohlídáme, aby vždy konce předních překřížených dílů byly prošity na boku.

12. Při sešívání boků tuniky / šatů patří záševek (verze větší prsa) směrem dolů!!!

13. Sešitá tunika / šaty na boku.

14. Odměříme si proužek na olemování. Odměřuji tak, že rovnoměrně mírně natahuji, jak vyjde, přidám na švy a ustřihnu. Vzoreček nepoužívám, záleží velmi na tažnosti materiálu.

15. Proužek si sešijeme a rozložíme švy od sebe, tím bude v průramku krásně hladký.

16. Proužek složíme napůl a vešpendlíme do průramku.

17.  Přišijeme a ještě můžeme prošít z lícu.

 

 

 

1 Comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná