Softshellové kalhoty 116-140 (Střih a fotonávod)


Střih na softshellové kalhoty ve velikostech 116 – 140 lze použít na jakékoliv kalhoty i na tepláky. Můžete si zvolit, zda využijete i kapsy a zdvojená kolena.

Finální retuše scanu jsem dělala teď s Rozárkou u kojení, aby “to už bylo”. Doufám, že se bude střih na podzim teď hodit:)
Fotonávod na šití najdete zde.
Rozměry hotových kalhot (cca):
Celková boční délka bez nápletu (! náplet dávejte dle libosti, dávám cca 7 cm) (CD), vnitřní kroková délka (VD), boky – polovina obvodu (měřeno mírně nad úrovní konce výkroje kapes) (B), šířka nohavice dole (ŠD)
116: CD 67, VD 50, B 36,5, ŠD 35
122: CD 72, VD 54, B 38,5, ŠD 37
128: CD 77, VD 58, B 40,5, ŠD 38
134: CD 82, VD 62, B 42,5, ŠD 39
140: CD 87, VD 66, B 44,5, ŠD 41
Střih je tvořen na průměrné dítě, pokud máte dítě hubené jako já, je třeba ubrat na šířky jednu velikost, tzn. délku kalhot a výšku sedu vzít např. z vel. 122 a šířku z vel. 116. Jasmínka na fotce má dokonce kalhoty 128 šířky 116.
Zúžit kalhoty lze také tak, že nepřidáte na švy (vyjma délky a výšky sedu;-)
1
Střih v PDF tiskněte jako original size – tzn. bez roztažení na stránku nebo přizpůsobování stránce atp. Na střihu je měřítko 15 * 10 cm, to by mělo po vytištění sedět. Správně vytištěný střih slepte puntíky na puntíky (vždy v rozích překrývajících se stránek).
Pak na střih položte střihový papír a vykopírujte nebo vystřihněte přímo ze slepeného střihu, pak střih tiskněte 2x (PD a ZD se překrývají), poslední stránku č. 9 (B) tiskněte jednou.
Střih má 9 stran – 8 stran přílohy A a 1 stranu přílohy B.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak ušít kalhoty na obyčejném šicím stroji? (Videonávod)
June 05, 2017
Jednoduché letní kraťasy pro začátečníky (střih, fotonávod, videonávod)
May 29, 2017
Letní fusak – fotonávod se instrukcemi pro střih
May 23, 2017
Kapuce se stojáčkem a podsádka
May 10, 2017
Kapuce se stojáčkem
May 09, 2017
Oboustranná patchworková čepice ze 16ti dílů (střih)
April 20, 2017
Jednoduchá softshellová bunda s raglánem (střih)
March 28, 2017
Patchworková oboustranná čepička (fotonávod, videonávod, střih free)
March 10, 2017
Čepička s růžky (fotonávod a střih FREE)
February 10, 2017

11 Comments

Kaca
2.4.2017

Dobry vecer, zakoupila jsem si vas strih na softshellove kalhoty. Potrebuji ho jen trochu zuzit. To znamena, ze pri siti kalhot na postavu 134, pouziji sirku jako u 128, ale delku jako 134. Ani sed nebudu snizovat? O kolik cm by mely byt kalhoty sirsi, aby byly komfortni (behani, skakani..?) Dekuji za radu. Krasne jarni dny

  Caramilla
  2.4.2017

  Ano:-) Já to tak šiji, že ani na sed nahoru nepřidávám. Jinak šiji podle 116 128 a sedí dobře. A to, na co se ptáte, jsem zrovna minulý týden kvůli jedné své zákaznici měřila a naměřila jsem 10 cm, to je fakt tak, že je to hodně volné, ale zároveň hezké, ne extra volné a pytlovité. Je to tedy obvod přes zadek v nejširším místě vs. šířka cca přes boky u kalhoty. A měřila jsem ony zelené kalhoty letní softshell s ptáčkovými kapsami a aplikací už nevím čeho na koleni, jsou u střihu na kalhoty 116-140 v článkách "Dětské střihy", tak ty jsem měřila, takhle Jasmí sedí těch +10 cm.

  Caramilla
  2.4.2017

  Tak tady je ta fotka kalhot, náhodou jsem na ni teď narazila https://caramilla.cz/softshellove-kalhoty-116-140-strih-a-fotonavod/

Danca
13.4.2017

Dobrý den, střihy na softshelky dorazily, vše krásně přehledné. Jen bych potřebovala poradit, jsem začátečník. Všechny softshelky máte v pase do nápletu? Nemám overlock a tak se ho trochu bojím, myslíte, že by šel našit tříkrokým cikcakem? A v případě, že bych chtěla kalhoty, zejm. ze zimního softu, řešit v pase do gumy, mám přidat ke střihu cca 5 cm na vytvoření tunýlku? A je nějaký fígl na vložení gumy? Dělám tak, že ušiju tunýlek a kousek nedošiju, po té provlíkám gumu pomocí spínacího špendlíku, ale tyto "dodělávky" mně trvají skoro déle než ušití celých kalhot, proto se ptám, jestli není lepší postup.. Moc děkuji za Vaši skvělou práci a čas na rady začátečníkům ;-) Dana

  Caramilla
  14.4.2017

  Hezký den, ano, střih je na kalhoty s nápletem v pase, pokud byste chtěla šít jinak, musíte pas zvýšit - doporučuji o 5 - 7 cm + ještě přídavek na šev (pokud budete dávat gumu do tunýlku, tak cca 2 - 5 cm na ten tunýlek).
  Jinak určitě jde náplet do pasu našít i na obyčejném stroji, běžně to tak švadlenky, které začínají podle mých střihů, šijí.

  Návod, jak se dá všít náplet bez overlocku na obyč. stroji je v tomto videu
  https://www.youtube.com/watch?v=2J_xLA3_CUM
  Je to video na tepláky, ale je to stejné.

  Gumu do tunýlku buď takto a nebo jde - ale to chce už trochu cviku, možná. Že si gumu sešijete, pak si ji připravíte do pasu kalhot, přehnete, a našpendlíte si ji po obvodě a pak ji prošijete kolem dokola - tedy ne gumu, ale látku přes do tunýlku. Musíte průběžně v tom tu gumu posouvat - resp. látku, aby v oblasti šití nebyla nakrabacená. Když o tom tak přemýšlím, tak asi gumu do tunýlku všívám takhle vždycky:)
  Jen bohužel neumím odhadnout, zda to není pro začátečníka moc těžké, musíte si to zkusit. Neměla by se prošít guma a nejlépe se to šije s možností na stroji nastavit polohu jehly dole (zapíchnutá v látce). Pokud nemáte, tak při každém zastavení a přehrnování látky dál, bych doporučila ručně jehlu do látky zabodnout, aby vám šití neuteklo;-)

  Caramilla
  14.4.2017

  Tak návod ještě vložen jako článek zde:
  https://caramilla.cz/videonavod-zacatecniky-teplaky-bez-pouziti-overlocku/

Danca
14.4.2017

Moc děkuji za rady, návod a rychlou odpověď. Všit sešitou gumu mě napadlo, když jsem to viděla u Vás ve fotonávodu, ale právě jsem si říkala, že to určitě někde přišiju a bude to náročně udžet se v rovině :-) Ale určitě vyzkouším. Hezké Velikonoce.

helianthe
18.6.2017

Dobrý den, potřebovala bych poradit - dceři jsou kalhoty ve vel. 140 podle Vašeho střihu dobré na délku, ale na šířku přes zadek či přes stehna (v úrovni rozkroku) tak tak, potřebovala by trochu přidat - pomůže, když se u střihu zvětší ten cíp, co směřuje do rozkroku? Děkuji moc za radu. Martina

  Caramilla
  24.6.2017

  Hezký den, pokoušela jsem se odpovědět hned z mobilu z dovolené, ale nešlo mi odeslat komentář, měla jsem špatný signál a jakékoliv akce na mém webu padaly:(
  Já bych přidávala na bocích - na každém bočním díle bych přidala nějaký cm, min. 1 cm na každém bočním díle, tzn. 4 celkem, pokud by to stačilo, pokud ne, tak i více. A sed bych nechala asi být. Aby se nedělal takový ten "nahňahňaný rozkrok". Pokud se vám nohavice zdají široké tak akorát, tak přidejte dokulata - boky vypoulit a v místě stehen pak zase třeba v půlce napojit na střih stávající. Jinak já kalhoty běžně rozšiřuji i po celé boční šířce, dětem lépe sedí kalhoty, které mají ten šev +- rovný, protože nemají až tak tvarovaný zadek jako maminky:-D

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná