Střih na dámské nejen softshellové kalhoty v mnoha verzích


Po dlouhém přemlouvání od vás, jsem se odhodlala. Byla to trochu procházka trním, ale snad dokonáno jest…

Snažila jsem se co nejvíce přiblížit potřebám vás, které budete šít, začátečnicím, které ušily jedny kalhoty pro své dítě i pokročilejším, které chtějí zvládat velké výzvy typu poklopec a zip.

Následovat bude doplňování návodů. Prozatím s návodem pro začátečníky můžete šít jednoduché softshellové kalhoty do nápletu. Šijí se úplně stejně jako dětské a zvládnete je, pokud jste pokořily dětské.

Součástí každé verze střihu je i návod (jméno souboru: návod k úpravě střihu), jak kalhoty upravit podle svých představ. Všechny tři verze kalhot obsahují tři verze konstrukce kalhot v horní části – verzi pro širší obvod podbřišku, pro konfekční a pro užší pas. Součástí střihu je podrobný návod, jak a kde a co změřit, tabulka, kam si zapíšete vámi naměřené míry a kterou srovnáte s tabulkou kalhot Caramilla. V návodu vám popíši, jak střih upravit v místech, která vaší postavě nesedí (každý bude potřebovat něco jiného).

Ke každému střihu můžete pořídit mnoho “upgrade” stránek. Tímto vás můj střih na kalhoty nikdy nebude nudit! Pro ty, které víte, že budete šít všechny verze, je připraven velký set všech verzích, ve kterém vám nic neunikne.

Ušijete podle něj sportovní softshellky, outdoorové šusťáky, plátěné kalhoty na pohodu, riflové kalhoty na lepší. Cokoliv si budete přát. Rozšíření je formou výměny stránek v základním střihu. Opravdu se mi příčilo prodávat verze odděleně za plnou cenu, jelikož základní stři na kalhoty je prostě stejný. Na tom se nikdy nic nemění, jen ty okolnosti.

Mým cílem je to, abyste se jako maminky odměnily a ušily si také něco pro sebe. Aby vás šití bavilo a se střihem jste vyrostly. Takto můžete začít od verze Easy a postupně se zlepšovat a dojít do verze rifle na poklopec. A nemusíte kupovat vždy střih nový.

Střihy jsou ve velikostech XS – XXL. Jsou dělány tak, že je vždy velikost např. S/M a pak M/L. Protože někdo má spíš menší M a někdo spíš větší M směrem k L. S dopomocí tabulky s mírami kalhot i obvodem přes zadek a s dopomocí instrukcí, které dostanete v PDF po zakoupení střihu, si ověříte, jaká velikost pro vás je ta nejlepší.

Kromě velikostních verzí obsahuje střih ještě 3 verze typu postavy – verzi konfekční (ta je v základním střihu), verzi užší (pro ženy, které mají užší pas v poměru k obvodu přes zadek) a verzi širší pro ženy, které mají větší břicho a pupík.

Nicméně i přes tyto tři verze střih nebude na první dobrou sedět určitě všem. Je třeba si v oblasti přes zadek a břicho střih sama vychytat. Buď měřením ještě před šitím a nebo na testovacích kalhotech. Toto platí hlavně u nekonfekčních postav.

Upozorním, že pokud budete šít z nepružného materiálu, budete muset volit větší velikost než, když budete šít z mírně pružného softshellu a opět trochu jinou velikost, pokud budete šít kalhoty úplně na tělo z pružné rifloviny.

V návodu i střihu jsem se snažila zúročit léta praxe šití kalhot na zakázku. Nicméně i já se stále učím a zejména nekonfekční postavy nemám v malíku.

Střihy najdete zde:

https://caramilla.cz/kategorie-produktu/strihy-v-pdf/damske-strihy/kalhoty-damske-strihy/

Velikostní tabulka

Z čeho šít?

Za sebe doporučuji softshell 30/15 z Tkadexa. Má velmi dobrou paropropustnost a je ověřený mnou po dvě sezony. Nosím jej jak na podzim, tak v zimě i v mrazu na sjezdovku. Nosím jej i na procházku, která chodí návštěvou na 3 hodiny v teple a nikdy v životě jsem se nezpotila, ani v zimě při sportu, ani na návštěvě. Samozřejmě jsem ale na návštěvě neběhala, to bych se určitě zpotila, ale to i v leginách:)

Na léto doporučuji funkční šusťák nebo micropeach. Osobně bych u dospělých kalhot nešla pod paropropustnost 10 000. Pokud bych takový materiál nesehnala, vzala bych raději šusťák bez membrány.

Spotřeba:

A) Stejnosměrná látka (je možné střihové díly položit po délce oběma směry – typicky riflovina, softshell)

XS – XL je spotřeba 1 délka + přídavky na založení, což je u verze kalhot ze střihu 1,2 metru. Pokud budete šít kratší, stačí úměrně méně, pokud budete šít delší, musíte vzít látky úměrně více.

U XL-XXL je spotřeba 1,5 metru, už se do jedné délky nevejdou kalhot i kapsy, na verzi bez kapes byste si měly vystačit s množstvím jako u menších velikostí.

B) Látka s chlupem nebo vzorem (střihové díly se musí pokládat jedním směrem – typicky manžestr, prací kord, velur, plátno s jednosměrným vzorem)

Dvě délky u všech velikostí

Tuto stránku s informacemi budu průběžně doplňovat o informace a také návody, které budou přibývat. 

Návody, které mohou pomoci:

Jak ušít poklopec a pevný pas (fotonávod)

Fotonávod: Jak ušít riflové kalhoty (kapsy a sedlo)

Softshellové kalhoty s kapsama i bez + nažehlovací obrázky (fotonávod + střih)

 

Fotonávod na jednoduché dětské kalhoty najdete zde. 

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

Triko s raglánovým rukávem a hlubším výstřihem
March 29, 2018
Jednoduché tepláky do nápletu 56 – 110 (střih a návod)
March 28, 2018
Dámské triko s raglánovým rukávem
March 27, 2018
Dámská MAXIsukně do nápletu i do pevného pasu (střih pro tisk A4 i AO)
March 23, 2018
Ponožky na nožky (střih a návod)
February 15, 2018
Jednoduché prstové rukavice (střih a návod)
February 07, 2018
Návlekové rukavice bez palce (recenze a návod)
February 05, 2018
Bláznivé dívčí rifle s aplikacemi
January 19, 2018
Mikina s raglánovým rukávem (se stojáčkem nebo kapucou) – střih + foto a videonávod
January 12, 2018

29 Comments

Dagmar
24.10.2017

Jzpí, hned objednávám. Moooc děkuji. D. :-)

netopejr
26.10.2017

Vypadá to úžasně, hned jsem objednala a teprve teď koukám pořádně na rozměrovou tabulku a vidím, že ani nemusím mít strach, že se mi do kalhot nevejdou stehna (problém, se kterým v posledních letech bojuju při nákupu konfekce, do pasu bych mohla přizvat kamarádku a nohy do kalhot sotva nacpu). Mám opravdu radost, že děláte i dámské střihy a ještě s dokonalými návody. I díky Vám jsem oprášila, co mě kdysi naučila babička a začala šít.

  Caramilla
  26.10.2017

  Moc děkuji za tak povzbudivá slova. Snad vás můj střih nezklame. Pas má dvě verze, v tabulce je uvedena jen ta "širší", ale ještě je u střihu verze o cca 3 cm užší, pro užší pas. Stehno je měřeno v nejširším místě, tedy od rozkroku, po zakoupení střihu vám přijde PDF, kde bude vidět, jak jsem přesně měřila a jak máte měřit vy:)

Aneta D.
26.10.2017

Vy jste úžasná ani nevíte jakou mám radost a ne sama už jsem také objednala a klobouk dolů SMEKAM před Vámi. A já jako maminka mám radost že po dětech přijdu konečně taky na řadu a po dlouhé budu mít něco nového pro sebe a ještě k tomu svýma rukama a to jen díky Vám a bez sebekritiky že jsem zkusila tolik kalhot a žádný mi nejsou to se mi teď nemůže stát. Jste můj splněný sen. Ušijí si dle mých představ, střihy jsou super Děkuji Vám moc.

Aneta D.
28.10.2017

To se určitě nestane . Díky Vám a Vaším návodům jsem zatím svedla ušít to co bych nikdy dříve nesvedla určitě ne v takové kvalitě a tak že to naším dětem sedne jako nikdy. Ať se Vám daří a budu se těšit na další mé pokroky v šití které zdolán a zvládnu díky Vam.

Michalova
30.10.2017

Dobrý den,
objednala jsem si u Vás střihy na kalhoty, vytiskla a slepila a těším se na šití. Ale mám na Vás jeden dotaz:
Vaše střihy na dámské kalhoty obsahují přídavky na švy nebo jsou bez přídavků ?
Přeji Vám ať se Vám daří.

JaniLW
3.11.2017

Jste skvělá, už nějakou dobu sháním střih na kalhoty. Moje vlastní pokusy nedopadly zrovna nejlépe :-), nosit se to sice dá, ale není to úplně podle představ :-). Už se těším na další šití. Díky Vašim střihům jsem začala šít na děti a jsem úplně nadšená :-). Mockrát děkuji.

  Caramilla
  4.11.2017

  Děkuji. Uvidíte, snad vám jedna ze 3 verzí alespoň trochu sedne. Nejde úplně očekávat, že na první dobrou budete mít kalhoty jako já na fotce, protože střih na fotce je konstrukce přímo na mou postavu, to pak sedí dobře, když se to ohlídá, jak už to ohlídat z praxe umím... ale samozřejmě není možné tohle dělat pro každou z vás, úpravy jsou už pak na vás. Ale mám dobrý pocit z toho, že jsem udělala maximum pro to, aby úpravy byly co nejmenší.

Milena
5.12.2017

Peti, moc děkuji za super střihy, zároveň ale prosím o pomoc. Vytiskla jsem střih na legíny a super, vše sedí jak má, mám tam tečky na sestavení po obou stranách i měřítko souhlasí, kámen úrazu nastal u pružného těhotenského pasu, dám skutečnou velikost a chybí mi velká část pravé stránky /tam co je na první straně v pravo rozlišení čar a velikostí, mám jen ani ne 1/3, o bodech k sestavení ani nemluvím/ zobrazí se mi celé na stránce pouze při otevření a to je na tisk 68,4%, což je malé. Měřítko pro kontrolu pas nemá. Prošla jsem i nápovědu, /protože už šilo podle tohoto střihu více švadlenek a problém neměli, musí být chyba někde mezi mnou a počítačem/ ale nemohu přijít na to co dělám špatně, poradíte? děkuji

Milena
5.12.2017

Jééé, Peti vyřešeno, po dopsání komentáře mě napadlo ještě dát tisk na šířku a super, tak moc děkuji a omlouvám se, že zdržuji, no jsem počítačový analfabet a nůj syn říká už řadu let, že počítač mě nemá rád. Ještě jednou děkuji za super střihy a hurá na šitííí! Snad se povede a pošlu foto -:)

Milena
5.12.2017

Šlo o těhotenský pas který je ve střihu na kalhoty v mnoha verzích, chci ho dát k legínám, mělo by to pasovat i na ně, nebo mám nějak upravit? Myslela jsem, že ho dám k těm legínám místo nápletu, který tam patří, nebo to nejde? Díky

  Caramilla
  5.12.2017

  Ano, jedna paní to tak už šila a úspěšně. Asi poradím, abyste si změřila horní obvod po ušití u legin. A pak náplet vybrala velikost podle toho. U kalhot já ho šiji opačně, pruží nahoru a ne do stran, u legin bych ho šila ale tak, aby pružil klasicky do šířky a pak vám bude ale velký, musíte tam našít od dost užší. měl by být o pár cm užší jak obvod legin nahoře, ale ne o moc, aby zase neškrtil. Moje technika? Vzala jsem si příšlušnou látku, dala ji dvojmo a obepla si břicho, udělala značky, změřila a pak tak střihla:) Kdykoliv jsem šila podle výpočtů, neseděl, kdykoliv jsem šila podle břicha, seděl.

Milena
5.12.2017

Moc děkuji, nějak to zkusím, budou pro dceru a bříško se teprve začíná klubat, pokud by byl časem potřeba větší náplet, ustřihnu a všiju nový. Děkuji a celé rodině přeji krásný, klidný advent a pěkné vánoce. Vám pak mnoho tvůrčího odhodlání do nového roku!

Eliška
15.1.2018

Dobrý den,
koupila jsem si u Vás střih na kalhoty a potřebovala bych poradit, kolik cm látky koupit, když potřebuji prodlouženou délku kalhot od pasu k zemi mám 111 cm, při velikosti M.
Střih jsem zatím neslepovala, ale napadá mě ještě jestli budu muset prodloužit střih pouze v délce nohavic.
Předem děkuji za odpověď.

  Caramilla
  15.1.2018

  Hezký den, při vnitřní nohavici 76 cm je to 1,2 m pro m jak je uvedeno výše, záleží jakou verzi budete šít a odkud kam to "od pasu" měříte, řídila bych se spíše vnitřní nohavicí, jakou budete šít, pokud např. o 10 cm delší, tak vezmete o 10 cm více látky atp. Přidávejte na vnitřní nohavici - změřte si výslednou, kterou potřebujete dostat a přidejte na vnitřní nohavici a i na vnější stejný počet cm, mělo by stačit prodloužit nohavici, pokud nemáte atypický třeba hodně protáhlá pas od boků a nebudete potřebovat ještě nějaké extra zvýšení třeba v pase - myslím tím sed. To taky záleží na verzi - náplet, pevný pas...

Zuzka J
1.2.2018

Dobry den, premyslim o zakoupeni strihu na kalhoty, ale potrebovala bych poradit, ktery se nejlip hodi pro mou situaci: chtela bych si usit kratasy na pisek, tj. budu hlavne sedet, takze potrebuju vysoky pas, aby mi nelezla zada - to vylozene nesnasim a to je taky duvod, proc si je chci usit - hlavne zadne bokovky, kterych jsou plne obchody. Mam nekonfekcni postavu - siroka stehna a boky, ale uzky pas. Naplet se mi do pasu moc davat nechce, bojim se, ze se v tom budu v lete potit. No jo, ale vysoky pevny pas na dlouhe sezeni? Asi jsem na sobe nikdy nemela nic takoveho, protoze to v obchodech neni. Vaham, jak to resit a rada si necham poradit od zkusenejsich. Co byste mi doporucila?

  Caramilla
  1.2.2018

  Zuzko, náplet jako vysoký pas do pasu při vaší postavě mě přijde nejlepší řešení, protože se nejlépe přizpůsobí, já jen v létě nosím i na sukně, ale pokud se ho bojíte, musíte vymyslet něco jiného. Paní, co má podobnou postavu jako vy (popisovala to tak), tak to vyřešila takto: https://caramilla.cz/sportovni-softshellove-kalhoty-od-zuzky/ Můžete udělat i klasické "rifle" na poklopec. Já bych v pevném pase do pasu ale nikde sedět dlouho nechtěla, mě to vadí, mám takové jedny rifle z důvodu jako píšete, aby netáhlo na záda, ale já nemám ten úzký pas, mám pneu po dětech, takže mě to tam nahoře škrtí, ač tlustá nejsem. Takže je nerada nosím, radši nosím bokovky a k tomu dlouhé triko pod zadek, ale ne na sport, tam bokovky ráda nemám, tam mám ráda ten náplet. Vysoký, ale neškrtí, skvěle se v tom hýbe. Jediné, co musíte dát pozor je, aby až budete mít střih (asi budete trochu upravovat, nevím), tak aby obvod v nejužším místě nahoře byl přetahnutelný přes nejširší místo boků. To je u postavy vašeho typu často problém. Pak se musí horní místo udělat širší a stahnout - např. tkaničkou, jak je to v odkaze výše.

Eliška
13.2.2018

Milá Petro, tak jsem se vrhla na šití kalhot podle Vašeho střihu.
Moc Vás prosím o radu. Zvolila jsem pro začátek střih na jednoduché kalhoty s tím, že jsem zadní díl zaměnila za "sportovní zadní díl".
Teď, když je mám nastříhané, došlo mi, že přímo na základním střihu jsou již otvory pro kapsy, je to tak? Ale druh kapes teprve musím zvolit?
Ještě jedna věc. Když koukám na přední a zadní díl, tak po sešití zadního sportovního dílu je předek výrazně nižší. Nemusí se k němu náhodou také ještě něco "přitisknout"?
Kalhoty chci pouze do gumy, takže vlastně tunýlek na gumu si nakreslím a střihnu sama, že?
Snad jsem to napsala alespoň trochu srozumitelně.
Předem děkuji za odpovědi :-)

  Caramilla
  14.2.2018

  Hezký den, není to přesně tak, jak píšete, přední díl jednoduchých kalhot je implicitně ten, co má "kulaté kapsy" - tak, jak to mají dětské soft. kalhoty, jsou takové velké, oblé. Tak tyto kapsy tam patří, pokud neuděláte upgrade předního dílu, což jde. Ty jednoduché kalhoty jsou jednoduché hlavně právě v té zadní části, kde se nemusí sešívat, ta sportovní je ze všech na šití nejtěžší:) Ale nejpopulárnější a nejhezčí:) Takže musíte dát nyní kapsy patřící k tomu jednoduchému střihu a nebo od začátku střih v té horní části změnit (stačí vyměnit pár stránek). Dalšímu dotazu ne úplně zcela asi rozumím. Přední díl kalhot je vždycky nižší, pokud myslíte to, že směřuje od boků jakoby níže než do vysokého pasu. I u kalhot do vysokého pasu ten přední sed je nižší než zadní. Vždy je přední sed kratší. Jestli myslíte tedy termín nižší tak, jak jsem pochopila. Kalhoty jsou takové střední, není to ani bokovka ani vysoký pas, ALE !!! kalhoty počátají ve střihu ještě s něčím nad přední a zadní díl, buď s pasovou linií pevného pasu nebo s nápletem. Takže ty sedy jsou oba vyšší min. o 5 cm než jen když sešijete přední a zadní díl. Pevný pas do tunýlku ve střihu opravdu není, tam je třeba ale dobře si rozmyslet, zda vám kalhoty půjdou oblékat!!! Šila takto jedna paní a šila širší verzi na úzký pas (postava hruška), takže měla na boky nahoře tu pevnou část po natažení stejně širokou jako své boky, natahla přes zadek a pak se to stahlo tunýlkem. Tunýlek si navíc ke kalhotům přidala nahoru, měla ho i vyšší asi než 5 cm, ale ne o moc, fotka je zde v rubrice "Vaše výtvory" nebo tak nějak se to jmenuje. Toto je důležité ohlídat, protože náplet se na boky natahne, ale pevný pas, kdybyste šila jako obvod horní části kalhot tak u verze normální a užší nedostanete přes zadek, teda já bych nedostala. Musela byste si kalhoty nahoře rozšířit nebo dát ten tunýlek z něčeho pružného. Nebo vzít verzi "široké". Možná jsem ale dotaz nepochopila.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná