Střih na dámské nejen softshellové kalhoty v mnoha verzích


Po dlouhém přemlouvání od vás, jsem se odhodlala. Byla to trochu procházka trním, ale snad dokonáno jest…

Snažila jsem se co nejvíce přiblížit potřebám vás, které budete šít, začátečnicím, které ušily jedny kalhoty pro své dítě i pokročilejším, které chtějí zvládat velké výzvy typu poklopec a zip.

Následovat bude doplňování návodů. Prozatím s návodem pro začátečníky můžete šít jednoduché softshellové kalhoty do nápletu. Šijí se úplně stejně jako dětské a zvládnete je, pokud jste pokořily dětské.

Součástí každé verze střihu je i návod (jméno souboru: návod k úpravě střihu), jak kalhoty upravit podle svých představ. Všechny tři verze kalhot obsahují tři verze konstrukce kalhot v horní části – verzi pro širší obvod podbřišku, pro konfekční a pro užší pas. Součástí střihu je podrobný návod, jak a kde a co změřit, tabulka, kam si zapíšete vámi naměřené míry a kterou srovnáte s tabulkou kalhot Caramilla. V návodu vám popíši, jak střih upravit v místech, která vaší postavě nesedí (každý bude potřebovat něco jiného).

Ke každému střihu můžete pořídit mnoho “upgrade” stránek. Tímto vás můj střih na kalhoty nikdy nebude nudit! Pro ty, které víte, že budete šít všechny verze, je připraven velký set všech verzích, ve kterém vám nic neunikne.

Ušijete podle něj sportovní softshellky, outdoorové šusťáky, plátěné kalhoty na pohodu, riflové kalhoty na lepší. Cokoliv si budete přát. Rozšíření je formou výměny stránek v základním střihu. Opravdu se mi příčilo prodávat verze odděleně za plnou cenu, jelikož základní stři na kalhoty je prostě stejný. Na tom se nikdy nic nemění, jen ty okolnosti.

Mým cílem je to, abyste se jako maminky odměnily a ušily si také něco pro sebe. Aby vás šití bavilo a se střihem jste vyrostly. Takto můžete začít od verze Easy a postupně se zlepšovat a dojít do verze rifle na poklopec. A nemusíte kupovat vždy střih nový.

Střihy jsou ve velikostech XS – XXL. Jsou dělány tak, že je vždy velikost např. S/M a pak M/L. Protože někdo má spíš menší M a někdo spíš větší M směrem k L. S dopomocí tabulky s mírami kalhot i obvodem přes zadek a s dopomocí instrukcí, které dostanete v PDF po zakoupení střihu, si ověříte, jaká velikost pro vás je ta nejlepší.

Kromě velikostních verzí obsahuje střih ještě 3 verze typu postavy – verzi konfekční (ta je v základním střihu), verzi užší (pro ženy, které mají užší pas v poměru k obvodu přes zadek) a verzi širší pro ženy, které mají větší břicho a pupík.

Nicméně i přes tyto tři verze střih nebude na první dobrou sedět určitě všem. Je třeba si v oblasti přes zadek a břicho střih sama vychytat. Buď měřením ještě před šitím a nebo na testovacích kalhotech. Toto platí hlavně u nekonfekčních postav.

Upozorním, že pokud budete šít z nepružného materiálu, budete muset volit větší velikost než, když budete šít z mírně pružného softshellu a opět trochu jinou velikost, pokud budete šít kalhoty úplně na tělo z pružné rifloviny.

V návodu i střihu jsem se snažila zúročit léta praxe šití kalhot na zakázku. Nicméně i já se stále učím a zejména nekonfekční postavy nemám v malíku.

Střihy najdete zde:

https://caramilla.cz/kategorie-produktu/strihy-v-pdf/damske-strihy/kalhoty-damske-strihy/

Velikostní tabulka

Z čeho šít?

Za sebe doporučuji softshell 30/15 z Tkadexa. Má velmi dobrou paropropustnost a je ověřený mnou po dvě sezony. Nosím jej jak na podzim, tak v zimě i v mrazu na sjezdovku. Nosím jej i na procházku, která chodí návštěvou na 3 hodiny v teple a nikdy v životě jsem se nezpotila, ani v zimě při sportu, ani na návštěvě. Samozřejmě jsem ale na návštěvě neběhala, to bych se určitě zpotila, ale to i v leginách:)

Na léto doporučuji funkční šusťák nebo micropeach. Osobně bych u dospělých kalhot nešla pod paropropustnost 10 000. Pokud bych takový materiál nesehnala, vzala bych raději šusťák bez membrány.

Spotřeba:

XS – XL je spotřeba 1 délka + přídavky na založení, což je u verze kalhot ze střihu 1,2 metru. Pokud budete šít kratší, stačí úměrně méně, pokud budete šít delší, musíte vzít látky úměrně více.

U XL-XXL je spotřeba 1,5 metru, už se do jedné délky nevejdou kalhot i kapsy, na verzi bez kapes byste si měly vystačit s množstvím jako u menších velikostí.

Tuto stránku s informacemi budu průběžně doplňovat o informace a také návody, které budou přibývat. 

Návody, které mohou pomoci:

Jak ušít poklopec a pevný pas (fotonávod)

Fotonávod: Jak ušít riflové kalhoty (kapsy a sedlo)

Softshellové kalhoty s kapsama i bez + nažehlovací obrázky (fotonávod + střih)

 

Fotonávod na jednoduché dětské kalhoty najdete zde.


 

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

Střih na kalhoty je nyní pro 3 typy postav
November 02, 2017
Fotonávod: Jak ušít riflové kalhoty (kapsy a sedlo)
October 26, 2017
Jak ušít nákrčník (Fotonávod + popis střihu)
October 26, 2017
Videorecenze: Vodoodpudivost zimních softshellů
October 23, 2017
Jednoduché instantní tepláky (střih a návod)
October 20, 2017
Softshellové kalhoty s nabíranými / tvarovanými koleny (střih a návod)
October 18, 2017
Jednoduchá kulatá čepička (střih a foto+videonávod pro začátečníky)
October 10, 2017
Čepičky na ouška a tkaničky (střih + fotonávod)
October 02, 2017
Riflové tepláky s kulatým sedem a šik zapínáním
September 26, 2017

15 Comments

Dagmar
24.10.2017

Jzpí, hned objednávám. Moooc děkuji. D. :-)

netopejr
26.10.2017

Vypadá to úžasně, hned jsem objednala a teprve teď koukám pořádně na rozměrovou tabulku a vidím, že ani nemusím mít strach, že se mi do kalhot nevejdou stehna (problém, se kterým v posledních letech bojuju při nákupu konfekce, do pasu bych mohla přizvat kamarádku a nohy do kalhot sotva nacpu). Mám opravdu radost, že děláte i dámské střihy a ještě s dokonalými návody. I díky Vám jsem oprášila, co mě kdysi naučila babička a začala šít.

  Caramilla
  26.10.2017

  Moc děkuji za tak povzbudivá slova. Snad vás můj střih nezklame. Pas má dvě verze, v tabulce je uvedena jen ta "širší", ale ještě je u střihu verze o cca 3 cm užší, pro užší pas. Stehno je měřeno v nejširším místě, tedy od rozkroku, po zakoupení střihu vám přijde PDF, kde bude vidět, jak jsem přesně měřila a jak máte měřit vy:)

Aneta D.
26.10.2017

Vy jste úžasná ani nevíte jakou mám radost a ne sama už jsem také objednala a klobouk dolů SMEKAM před Vámi. A já jako maminka mám radost že po dětech přijdu konečně taky na řadu a po dlouhé budu mít něco nového pro sebe a ještě k tomu svýma rukama a to jen díky Vám a bez sebekritiky že jsem zkusila tolik kalhot a žádný mi nejsou to se mi teď nemůže stát. Jste můj splněný sen. Ušijí si dle mých představ, střihy jsou super Děkuji Vám moc.

Aneta D.
28.10.2017

To se určitě nestane . Díky Vám a Vaším návodům jsem zatím svedla ušít to co bych nikdy dříve nesvedla určitě ne v takové kvalitě a tak že to naším dětem sedne jako nikdy. Ať se Vám daří a budu se těšit na další mé pokroky v šití které zdolán a zvládnu díky Vam.

Michalova
30.10.2017

Dobrý den,
objednala jsem si u Vás střihy na kalhoty, vytiskla a slepila a těším se na šití. Ale mám na Vás jeden dotaz:
Vaše střihy na dámské kalhoty obsahují přídavky na švy nebo jsou bez přídavků ?
Přeji Vám ať se Vám daří.

JaniLW
3.11.2017

Jste skvělá, už nějakou dobu sháním střih na kalhoty. Moje vlastní pokusy nedopadly zrovna nejlépe :-), nosit se to sice dá, ale není to úplně podle představ :-). Už se těším na další šití. Díky Vašim střihům jsem začala šít na děti a jsem úplně nadšená :-). Mockrát děkuji.

  Caramilla
  4.11.2017

  Děkuji. Uvidíte, snad vám jedna ze 3 verzí alespoň trochu sedne. Nejde úplně očekávat, že na první dobrou budete mít kalhoty jako já na fotce, protože střih na fotce je konstrukce přímo na mou postavu, to pak sedí dobře, když se to ohlídá, jak už to ohlídat z praxe umím... ale samozřejmě není možné tohle dělat pro každou z vás, úpravy jsou už pak na vás. Ale mám dobrý pocit z toho, že jsem udělala maximum pro to, aby úpravy byly co nejmenší.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná