Svrchní kalhotky bez křidélek (střih, foto/video návod)


Po třech dětech v látkovkách jsem dospěla nakonec k naprosto jednoduchému střihu na svrchní kalhotky bez křidélek a na druky.
Používáme výhradně tyhle svrchňáčky z PULu. Výhoda je, že jsou za chvilinku ušité, je to rychlovka.

Nabízím ve 3 velikostech. Velikost S je hodná pro novorozená miminka cca do 5 – 6 kg. Používáme svrchňáčky na čtvercové plenky a na kalhotkové, určitě by šly i na vícevrstvé plenky.
Spotřeba:
 • čtverec PUL 31 šířky * 36/40/44 cm výšky (pokud budete šít z pruhu víe kusů, tak se dají cikcak zasunout a spotřeba je nižší)
 • + kousky PUL na podšití krajů plenky – můžete použít i třeba suedecloth
 • 12 párů druků (+ kleště na nacvakávání – používám Vario a nástavci na patentky KAM)
 • lemovací gumičku – necelý metr
 • polyesterovou nit, jakoukolvi, třeba tuto.

1

2

3

4

Svrchňáčky M na kalhotové plence Caramilla.

Fotonávod:

Střih vytiskneme tak, aby odpovídal měřítku – je třeba zvolit v tiskárně tisk originální bez přizpůsobování stránce. Přiložíme v rozích tečku na tečku a střih slepíme.

Přeneseme na střihový papír a nebo rovnou vystřihneme slepené papíry.

Hotový připravený střih.

5

Střih si přeneseme na látku a vystřihneme – nepřidáváme na švy.

6

Budeme potřebovat ještě kousky PUL nebo suedecloth na podšití přední a zadní části svrchních kalhotek – a zároveň na podložení druků.

7

Místo, kde má být lemovací gumička nařasena, si můžeme poznačit například fixem.

8

Podšijeme si přední a zadní část plenky – rovným stehem, pomůže kráčející patka. POZOR! V míště dovnitř plenky podsádku nikdy neprošívejte, protože pak je toto místo velmi náchylné na protékání švy!!!
9
Případné nerovnoměrnosti na kraji plenky začistíme.
Videonávod, jak olemovat kalhotky a zakončit gumičku.
10
Kalhotky olemujeme – část gumy od začátku si necháme volnou. Gumičku velmi mírně (!) natahujeme. V místech, kde je vyznačeno ve střihu řasení (vlnovka), natahujeme hodně.
11
Na konci si také necháme kousek volný.
12
Nyní konce spojíme – tak, aby nám gumička akorát vyšla (tzn. o pár mm menší jak je neolemovaný kus plenky, aby se hezky natahla).
13
Konce je možné zatavit zapalovačem.
14
Pak se lemovka nebude třepit:)
15
Konce roztáhneme od sebe a prošijeme.
16
 Videonávod, jak nacvaknout druky.
17
Nyní uděláme dírky v místech, kde chceme mít druky – můžeme se buď inspirovat ve střihu a nebo si je vymyslíme podle sebe a svého dítěte:)
18
19
20
Nacvakneme druky.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Patchworková plena
March 01, 2017
Svrchní kalhotky inspirovány duhou
February 14, 2017
Přebalování – kalhotová látková plena a svrchní kalhotky bez křidélek
February 14, 2017
Kalhotová plena (fotonávod, videonávod a střih)
January 30, 2017
Látkové pleny – tipy z praxe
October 12, 2016
Tyrkysovo-smaragdové vlňáčky
March 11, 2014
Střih na plavečky do bazénu
March 04, 2012
Střih na plavečky do bazénu
March 04, 2012
Odpružené tréningové kalhotky (fotonávod + střih)
March 04, 2012

7 Comments

leva.ruka
13.6.2017

Už je máme! Jsou skvělé, šití je rychlovka! A hlavně jsou na nich BAGRY!!! Šila jsem je jako zkušební (no, uvidíme co z toho bude) a jsem opravdu nadšená. Děkuji za střih, ještě musím ušít s jeřábem a náklaďákem :-)))

vcelka
23.3.2018

Tyto svrchňáky jsou vážně super, zavrhla jsem všechny jiné kupované i šité a používám jen tyto, ale už začíná být největší velikost malá. Používáte je ještě pro Rozárku také? Vím, že jsem se střihy již otravná, ale kdyby jste měla i větší velikost, ráda koupím střih anebo se pokusím sama o ušití trošku větších. Nejlepší by bylo, kdyby už to naše mrně bylo bez plínek, ale asi si ještě počkáme, sice na nočník trochu chodí, ale musím to hlídat já.

vcelka
15.4.2018

Tak střih jsem ještě nezvětšila, ale když jsem se na to chystala, vzpomněla jsme si na střih na tréningové kalhotky na nočník, že to by bylo pro nás možná již pohodlnější (nejde mi bohužel napsat koment přímo ke střihu). Osvědčily se Vám i na dalších dětech, než jen na Jasmínce? Popřípadě, co byste zvolila za materiál/úplet z unuodesign.cz na ty boky, nic tak pružného doma nemám a chystám se na objednávku. Tak a snad už Vám dám chvíli s dotazy pokoj!

  Caramilla
  15.4.2018

  Ja jsem nakonec dosla k tomu, ze jedi a spolehliva metoda uceni ma nocnik je zadna plena a mokro az na ponozky. Nicmene kamaradka si je chvali a nosily vsecjny tri deti uz od pul roka, pry nejlepsi plena, co mela. Je to tedy imdividualni. Rozarku trenovaci obdobi ceka, sbiram na to sily, mam toho ted nad hlavu, ale uz musime zacit. Asi je vyzkousim, ale myslim, ze u ni bude fungovat taky metoda "curani po nohach".

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná