Čtvercové pleny jdou jednoznačně nejuniverzálnější a nejlevnější. Moje postřehy a tipy při používání čtvercových plen pro látkování.

Mám porovnání svých šitých plen, bambus. plen Kikko froté a tetra. Tetra jsou moc tenké, to nenasaje nic, je to super na blinkání atp. Kikko jsou zase strašně tlusté, špatně se do nich miminko balí a má v nich obr zadek, přičemž tu savou gramáž má i v místech, kde ji nepotřebuje (třeba boky). Doma šité plenky z oboustranného bambusového froté jsou nejlepší, jsou tenčí než Kikko froté, ale nejsou průsvitné, dost nasajou a skvěle se do nich miminko balí.
Na Kikko plenkách strašně špatně drží snappi sponka, na mých drží i po několika letech používání úplně skvěle. Plenky vypadají také stále stejně, jsou poddajné, nežvejkají se a drží skvěle tvar, přežijou i více dětí.
Na dítě, co se naučí odplenkovat kolem toho cca 18. – 20. měsíce a není to extra tlusťoch, by měl stačit rozměr 60×60 cm. Materiál určitě oboustranné bambusové froté ze ŠijemDětem.
Metráž si před šitím vysrážejte ideálně na nejvyšší teplotu jakou umí vaše pračka (u mě 95), plenky se perou na 60, ale občas je potřeba je vyvařit a pak by se mohly ještě srazit a šišaté plenky je nejhorší, co může být (moje šišaté jsou, protože jsem toto neudělala, byla jsem líná:)
Další radu, kterou vám dám je, abyste první čtverce nastříhala a ještě každý zvlášť přehla a zarovnala opravdu do čtverce, u skládání si tak ušetříte nervy, přeci jen se to skládá dlouho a často:))) Jinak mě to baví, ale ty šišoidy jsou fakt strašný! Na další mimi si je zarovnám a obšiju znova:)
Steh na klasickém starším stroji určitě klasický cikcak. Obšívat můžete i barevně, různobarevně:-) Dokonce i na stroji s tzv. overlockovým stehem je lepší volit ten cikcak, overlockový steh šije strašně pomalu a je to o nervy.
Pokud máte v okolí někoho, kdo vlastní overlock, tak určitě zkuste jeho půjčení nebo ušití u něj, protože to je tak za 1/100 času pak:))) A ještě se to nekroutí a krásně do vypadá.
Nitě klasické, netřeba speciální.
Sklad první novorozenecký, pak na draka. Minimiminku někdy stačí jen ta jedna plenka, ale většinou musí být ještě vkládačky, bez toho se čtv. plenky neobejdou.

Já mám 36 ks čtvercovek + stejný počet vkládaček, kombinaci 35×11 a 70 x 11 cm. Pokud budete chtít čtvercovat celou dobu, tak jsou asi lepší ty delší, přeci jen starší dítě už hodně čurá. Já přebaluji po každém počurání, tam pak zase stačí plenka menší. Ale do 8 měsíců jsem přebalovala po 3 hodinách + pokakané mimi.
Jestli vás šití chytne, doporučuju ušít si tak troje kapsové kalhotky bez křidélek ze zdejšího návodu, jsou super na cesty a pro babičky, pokud nechcete používat vůbec jednorázové plenky. Dají se vycpat i čtv. plenkama, vkládačkama atp.
Kupte si také kus PUL a ušijte si pytel na pleny, šel by asi ušít i z “nepromokavého ubrusu”.

Budete potřebovat tak 4 svrchní kalhotky. Já měla 2 vlňáky + 2 PUL. PUL doporučuji na minimiminko S a pak jednovelkostní na větší mimi, to vydrží asi až do konce. PUL na čtv. plenky nejdou všechny, protože je to hodně kolem nožiček daleko směrem ke stehnům, takže některé svrchňáky nestačí – např. bambino mio, kouká plenka ven.
Vlňáky na čt. pl. mám nejradši Disany natahovací, na těch ujíždíme po celou dobu, PUL já nepoužívám, jen v případě pos. všech vlňáčků jsem je dávala v krizi. Vlna lépe dýchá. Teď máme tedy PUL odklápěčky, učíme se na nočník, ale na noc stále disany. Prsvní velikost vydrží do 6m, my máme teď v 16m 3. velikost:)