Patchworková oboustranná čepička (fotonávod, videonávod, střih free)


Návod a střih na jednoduchou čepičku z úpletu.

Zbývají vám prostřihy z triček a legin? Potřebujete čepičku na jaro? Nebo obojí?:-)

Střih je pro vás zdarma. Je určen pouze pro vaše soukromé účely. Nepoužívejte jej, prosím, pro komerční účely (to je jakékoliv šití za jakoukoliv úplatu, nemusíte mít firmu). Děkuji, že toto respektujete, díky tomu totiž mohou vznikat další střihy pro vás.

Střih zdarma ke stažení: cepicka patchworkova (PDF)

Videonávod:

Jednoduchá čepička. Lze ušít i na obyčejném stroji, doporučuji použít na úplet kráčející patku a případně snížit přítlak patky vašeho stroje (ne všechny stroje toto umí). Na obyčejném stroji šijte pružným overlockovým stehem. Pokud nemáte, tak boční švy rovným stehem a spodní lem pružným stehem (čepička do šířky musí pružit a rovný steh by praskl).

Nejvhodnějším materiálem je úplet s 5 – 8% elastanu. Dále pak hladký patent/náplet, finerib a úplně prvotřídní bude nový materiál tzv. žakárový náplet (velmi, velmi pružný, silnější, hebký, nádherný, už jsme měli mít našito, ale týdenní hnusná pravá chřipka celé rodiny nás paralizovala, takže jsme ve skluzu:)

Střih vytiskněte na běžné černobílé tiskárně v režimu „original size“ (tzn. nepřizpůsobovat na stránku, nezmenšovat, nezvětšovat…). Pokud měřítko 10×10 cm nesedí, tak stránku poměrně zmenšete nebo zvětšete – jde mi to nastavit v mém Acrobat Reader (procenty). Nicméně správně by měl střih z tiskárny při zadání originální velikosti vylézt v přesné velikosti.

U čepičky všude přidejte na švy. Střih počítá u dané velikosti i s malým přehrnutím, jak vidíte na fotkách na konci návodu.

Na oboustrannou čepičku potřebujeme 8 dílů, já mám zbytků hodně, tak mám každý díl jiný, ale můžete čepičku ušít jen z jedné látky.

Sešijeme vždy dva a dva díly k sobě.

Nyní přišijeme vždy dva a dva dvojdíly k sobě, tak nám vzniknou dvě čepičky. U jedné čepičky necháme malý kus nesešitý – tudy budeme provlékat čepičku na líc.

Jednu čepičku otočíme na líc.

Čepičky vložme do sebe. Našpendlíme tak, aby přesně vyšly švy k sobě.

Sešijeme k sobě.

U šití obvodu čepičky skládáme přídavky švu cik cak.

Dírou v čepičce provlečeme na líc.

V ruce dírku zašijeme.

A máme hotovo.

Čepička má neuvěřitelné množství podob:)

YOU MIGHT ALSO LIKE

Patchworková čepice pro novorozence (střih a návod)
April 20, 2017
Oboustranná patchworková čepice ze 16ti dílů (střih)
April 20, 2017
Jednoduchá softshellová bunda s raglánem (střih)
March 28, 2017
Miminěcí patchworkové čepičky
March 13, 2017
Tři patchworkové čepice
March 12, 2017
Patchworkové čepičky pro Jasmínku
March 11, 2017
Patchworková plena
March 01, 2017
Patchworkové delší kojící triko na zip
February 15, 2017
Patchworkové tričko modré
February 14, 2017

8 Comments

vcelka
13.3.2017

Dobrý den Peti, moc díky za super návod. Čepičky jsou nádherné, holčičkám moc sluší, už se chystám, že je těm mým taky zkusím ušít. Jen nemám tolik nádherných zbytků jako Vy. Můžu se zeptat,kde jste koupila tu úžasnou beruškovou látku?

vcelka
22.3.2017

Děkuji za snahu, nedivím se, že už je vykoupená. Ale ty berušky mi připadají hodně podobné těm na lištičkové látce, asi stejný výrobce. Aspoň neutratím. Každopádně čepičky mám ušité, malou pro mimi a velkou pro starší a jsou fakt krásné a jednoduché na ušití. Akorát tu miminkovskou nám po týdnu schoval skřítek Zášupšák (znáte ho? u nás schoval prvně dudlíky a teď čepičku, ale normálně schovává klíče a podobné důležité předměty) a ne a ne ji najít, asi ušiju novou a ta první se pak objeví. Díky Adéla.

vcelka
19.4.2017

Samozřejmě, že jsem asi po měsíci čepku objevila :) Ať žije Zášupšák.
Peti, až budete mít někdy chvilku, nevložila byste za nějaký poplatek i ten střih z 8 dílů? Také mám hodně malých zbytečků a čepičky jsou fakt kouzelné, okolí nám je chválí :)

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná