Mikina s raglánovým rukávem – se stojáčkem / s kapucou (fotonávod a střih)


Konečně uveřejňuji střih na mikinku s raglánovým rukávem se zapínáním na zip. Střih je ve dvou verzích – se stojáčkem u krku a s kapuckou.

Bunda / mikina s raglánem a kapsami (stojáček/kapuce) 86 – 116

Mikina s raglánem (stojáček + kapuce) 86 – 116

Střih – verze mikiny s kapsami

Střih – verze mikiny bez kapes

Velikosti střihu:

86/92 D 36 / Š 31 / R 34
98/104 D 42 / Š 33 / R 39
110/116 D 48 / Š 35,5 / R 44
Na vel. 122 pro hubenější dítě lze přidat 3 – 4 cm na délku rukávů a mikina je akorát (vyzkoušeno na Jasmíně), lze také přidat trochu více na švy a mikinu si tak rozšířit.
D – celková délka předního dílu od ramene dolů (zadní díl je do kulata delší!!!), Š – Šířka v průramcích pod rukávy (v pase je mírně projmutější, pro děti s bříškem lze upravit a střihnout mikinu rovně), šířka je měřena ve střihu, v reálu bude širší o zip! Tzn. cca o 1 – 2 cm! R – délka rukávu od ramene na konec.
Šití není složité, zvládne zkušenější začátečník:) Všívání zipu bych si nevybrala jako svou první věc, co bych šila na stroji:) Začátečníkům doporučuji šít z klasického flízu a nebo z teplákoviny bez elastanu. Wellsoft nebo coral je už na šití složitější a vyžaduje více zkušeností a trpělivosti.
Střih je volnější a určitě by šel použít i na bundičku. Není vypasovaný na tělo, je dělán pro našeho Kryštofa, který je ramenatější.
Spotřeba (počítá se šíří látky 150 cm)
86/92: 45 cm na mikinu, + 20 cm na límec nebo 30 cm na kapucu, tzn. 65 – 75 cm délky celkem. Zip 40 cm u stojáčkové verze, 35 cm u verze s kapucou.
98/104: 50 cm na mikinu, + 20 cm na límec nebo 30 cm na kapucu, tzn. 70 – 80 cm délky celkem. Zip 45 cm u stojáčkové verze, 40 cm u verze s kapucou.
110/116: 55 cm na mikinu, + 20 cm na límec nebo 30 cm na kapucu, tzn. 75 – 85 cm délky celkem. Zip 50 cm u stojáčkové verze, 45 cm u verze s kapucou.
+ lemovací gumička (přesně jsem spotřebu nepočítala, odhadem 3-4 m)

 Videonávod:

Fotonávod na mikinu s podsádkou najdete zde:

Návod na mikinu s lemovací pruženkou:

Lemovací pruženka nám se po vyprání a vysušení v sušičce záhadně stáhne, mikinu pak i u zipu nařasí, takže takto již mikinky nešiji, nevím, jak se chová gumička bez sušičky prádla.

1
2
 1. Střih vytiskneme a slepíme podle puntíků v rozích. Vystřihneme a nebo přeneseme na střihový papír. POZOR! U střihu ve verzi s kapucou, je třeba na délku předního i zadního dílu přidat 1 cm navíc, aby vám vyšel zip na 35-40-45 cm! Dělala jsem střih jen pro mikinu se stojáčkem, ale pak jsem kapucku dodělávala, abyste měly obě verze.
Na švy jsem nepřidávala v místě, kde se všívá zip a na koncích mikiny, límce nahoře a na koncích rukávu, mikinu jse lemovala lemovací gumičkou. Nicméně se mi gumičku neosvědčilo sušit v sušičce na prádlo na nejnižší stupeň, jaksi se scvrkla:) Takže doporučuji šetrnější praní a nebo gumičku předem předsrážet.
Jinak mikinka s ní vypadá krásně, ale lemování gumičkou je náročné pro začátečníky. Pro začátečníky bych možná volila gumičku širší, 25 mm.
3
Zde jsem si vyzkoušela, že vel. 122 pro hubenější dítě je podle střihu v pořádku možná, přidala jsem na délku rukávů asi 4 cm. Na délku mikiny jsem přidala taky, asi 3 cm, ale byla už moc dlouhá, takže to není potřeba:)
4
2. Pokud budete šít z wellsoftu / coralu, tak dávejte pozor na “chloupky”, abyste vše stříhaly po stejném sklonu chloupků.
Mikinu s kapuckou jsem zatím nešila, ale můžete použít fotonávod na bundu, zde je sešití kapucky vysvětleno.
5
3. Nejdříve přišijeme rukávy k přednímu a zadnímu dílu. V místě, kde má rukáv přijít k přednímu dílu, je ve střihu značka.
6
4. Sešijeme rukávy a trup.
7
5. Přišijeme také stojáček.
8
6. Lemujeme gumičkou. Celou mikinu a límec. Gumičku moc nenatahujeme, aby mikinu nekrabatila.
9
7. Olemovaná mikina a stojáček.
10
8. Začistit lemovací gumičkou lze i šev stojáčku v rubu mikiny – celý šev s přídavkem jsem chytila prve do lemovací gumičky a pak jsem ji prošila rovně složením olemovaného přídavku švu směrem od stojáčku dolů. Toto lze vynechat.
11
9. Zčištění rukávů – nejprve si oděmříme, kolik gumičky bude třeba, a sešijeme. Pak našpendlíme na rukáv a prošijeme. Rukáv je tak krásně začištěn a nikde není ošklivé místo švu. Podrobný fotonávod najdete zde.
12
10. Začistíme i zip.
13
11. Začištění zipu dole.
14
15
12. Všijeme zip a konce zipů můžeme ještě začistit lemovací gumičkou proti škrábání. Konce gumičky můžeme podehrnout pod zip a prošít a nebo začistit cikcakem. Dneska jsem konce u bundy opalovala zapalovačem, aby se netřepily, a taky mi to nepřišlo špatné:)
16
13. Nyní prošijeme ještě lemovací gumičku, kterou jsme zakončovali okraje mikiny, po jejím druhém okraji.
17
14. Máme hotovo a výsledkem je krásně zpracovaná mikina i uvnitř:)
18

Verze (obměna) na mikinu bez lemování gumičkou s podsádkou a náplety:

Připravíme si náplety do rukávů – asi tak výšky cca 10 – 15 cm a šířky jako obvod rukávu ale o cca 5 cm kratší. Pokud budeme šít mikinu s náplet do rukávů, musíme na délku rukávů úměrně ubrat, mikina počítá se zakončením klasicky, takže by rukávy byly moc dlouhé!
Náplety si sešijeme k sobě do tunelu.
23
Náplety sešpendlíme k rukávům a přišijeme.
Při šití bez lemovací gumičky šiji stojáček dvojitě – jedna část je zvenku a jedna zevnitř. Než našívám zip, tak si přišiji vnější část stojáčku – která je vidět na mikině zvenku.
Připravíme si podsádku tak, aby přesahovala místo všití stojáčku nahoře jen o trochu – bude ve stojáčku schovaná.
Našpendlíme k přednímu dílu zip a podsádku.
Sešijeme podsádku, zip a přední díl mikiny z rubu.
 
Takto podsádka mírně přesahuje do stojáčku.
To samé z druhé strany.
Dole podsádka také může končit trochu nad zipem, protože mikinu budeme podehrnovat – nebudeme ji lemovat gumičkou jako ve fotonávodu výše.
Aby zip byl všit rovně, tak je třeba pečlivě druhou část před šitím proměřit a zafixovat.
Nakonec si našpendlíme vnitřní část límce a schováme do něj zakončení zipu a sešijeme.
Zip ještě prošijeme po lícní straně.
Zakončení mikiny dole před podehrnutím. Okraje můžeme začistit na overlocku.
Prošijeme (prošívám z lícní strany, abych věděla, kde mi končilo podšití z druhé části konce zipu a mikina dole byla tak rovně).
20
21
Kvůli proužkům jsem si vnitřní podsádku takto našila první na zip a pak jsem zip našívala na mikinu z lícu.
22

Verze mikiny s kapucou:

Obrázek čtenářky Lucie, děkuji za poskytnutí!:)
Kapucku sešijeme k sobě oba díly.
Našijeme do průkrčníku.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Triko s raglánovým rukávem a hlubším výstřihem
March 29, 2018
Jednoduché tepláky do nápletu 56 – 110 (střih a návod)
March 28, 2018
Dámské triko s raglánovým rukávem
March 27, 2018
Dámská MAXIsukně do nápletu i do pevného pasu (střih pro tisk A4 i AO)
March 23, 2018
Ponožky na nožky (střih a návod)
February 15, 2018
Jednoduché prstové rukavice (střih a návod)
February 07, 2018
Návlekové rukavice bez palce (recenze a návod)
February 05, 2018
Mikina s raglánovým rukávem (se stojáčkem nebo kapucou) – střih + foto a videonávod
January 12, 2018
Vesta 74 – 158 (střih, tři videonávody, fotonávod)
December 02, 2017

14 Comments

leva.ruka
17.4.2017

Milá Petro, děkuji moc za střih, mikina se krásně povedla, i když jsem se zapotila (kombinace elastické teplákoviny a starého stroje). Děkuji za vaše inspirativní návody, oprášila jsem starého koníčka - přeci jenom na děti se šije líp než na dospělé. Máte můj obdiv za to, co všechno zvládáte a stíháte.

Iveta
15.9.2017

Dobrý den, nejprve bych vam chtěla poděkovat za úžasný střih na softshellové kalhoty. Zvládla jsem je i ja naprostý začátečník :-). Ráda bych věděla jestli už náhodou nemáte hotový videonavod na softshellovou bundu. Ráda bych se do ní pustila ale mám z ní obavy. Díky a mějte se krásně. Iveta

bilkova.nikola@seznam.cz
12.11.2017

Milá Petro, mohu se zeptat na jeden krok, není mi to moc jasné. U modré mikiny s bagrem :-) a všívání zipu - mám lemovací gumičkou olemovaný kraj předního dílu a také zip. Když ho budu všívat, spojuji na sebe které částí? Kraj předního dílu za gumičkou (tzn. neolemovaný) a neolemovanou (jazykolam :-) část zipu?
Určitě to nějak "zpatlám", toho se nebojím :-) ale líbí se mi, když to pak pěkně vypadá i na vnitřních v běhu vlajících koncích otevřené mikiny :-)
Mockrát Vám děkuji, přeji hodně energie na další střihy.
Nikola B.

  Caramilla
  2.12.2017

  Nikolo, všivá se olemovaní zip na olemovanou (pod přední díl) část předního dílu. Jsou tedy dvě lemování na sobě. Natočila jsem teď návod na vestu, která se lemuje stejně a zip se tam všívá stejně, tak tam pak koukněte a uvidíte, já tam tedy lemování nedělám, ale kdyby byl zip olemovaný, tak postup je stejný. Návod vyjde dnes nebo zítra.

Rukodelka
1.12.2017

Dobrý den, mám na Vás dotaz, když chci šít mikinu s podsádkou, jak bude vypracovaný stojáček z vnitřní strany? Děkuji za odpověď! Moc Vám fandím!

Macekk2
11.1.2018

Dobrý den Peťo,
Chtěla jsem se zeptat,jestli jde tahle mikinka udělat jen přes hlavu? Jestli půjde oblíknout ,když nebude na rozepínání. Hledala jsem ve Vašich návodech mikinu přes hlavu a nenašla jsem děkuji!

  Caramilla
  11.1.2018

  Na to, aby mikina neměla žádné rozepínání u krku (ani malý zipík nebo druky) to není, má to u krku moc úzké, to by nešlo přes hlavu. Ale samozřejmě není problém průkrčník zvětšit, zvětšila bych a olemovala bych patentem, klidně ribem, mohlo by to vypadat hezky, složeným na půlku. Kapucku byste si do toho musela taky trošku upravit - průkrčník větší a tak kapucka dole taky delší v průkrčníku- to by stačilo i vzít asi o velikost třeba větší. nemám vyzkoušeno, ani já ani děti nenosíme mikiny přes hlavu, já jak nosím brýle, takto fakt nesnáším, a děti to odmítají nosit, takže vůbec s tímto nemám zkušenosti - tedy střihy.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná