Sukně do nápletu (Foto / video návod a střih)


Návod na jednoduchou sukni, vhodnou i pro těhotné.

Podrobný videonávod pro úplné začátečníky a běžný šicí stroj:

Fotonávod:

Budeme potřebovat:

 • Vhodný materiál (spotřeba dle tabulky výše): Tkané plátno (vhodné na oděvy, tzn. ne tužší na home decor atp.) – lze použít i len, viskosu, micropeach – před šitím ji vysrážíme a vyžehlíme. Sukni lze šít i z pružných materiálů (úplet, tenká pružná teplákovina), v takovém případě volte velikost dle pružnosti materiálu – zpravidla obvod přes zadek sukně by měl být stejně velký nebo mírně menší jak obvod přes zadek nositelky. Sukni lze šít též z flízu, svetroviny atp.
 • Náplet do pasu výšky asi 25 cm a šířky dle obvodu pasu 30 – 50 cm.
 • Gumu do pasu 2 cm širokou (plochou dětskou pruženku)
 • Jehlu standart 75 a běžnou šicí nit. Bavlněné plátno by se správně mělo šít bavlněnou nití, ale běžně se šije polyesterovou. Důležité je pak při žehlení spodního lemu dávat pozor, aby se polyesterová nit nespálila. Na jiné materiály než tkané plátno, použijte vhodnou jehlu podle materiálu.

Padnoucí střih osvědčený lety mé praxe a mými zákaznicemi:

Sukně (i těhotenská) do mírného A (34 – 56)

  1. Připravíme si střih podle instrukcí – zvolíte si verzi tisku pro A1 nebo pro A4, barevně nebo černobíle, podle možnosti vaší tiskárny. Více v nápovědě v odkazu.

2. Střih přeneseme na látku – vždy stříháme tak, že po šířce látky je šířka sukně a po délce látky je délka sukně a necháme asi 1,5 cm přídavky na švy. Vyznačíme si záševky ve své velikosti. A střih vystřihneme. Dole na založení si necháme asi 5 – 6 cm. Jak stříhat na lem dole máte na obrázku výše. Já volím dvojí podehrnutí. Takto střihnete, aby vám lem hezky vyšel zpět do střihu po dvojím založení. Pomáhám si otáčením střihu  při nanášení přídavků na lem.

3. Ušijeme si záševky. Šijeme hustým stehem. Na konci záševky jen “vyšijeme” a odstřihneme asi 2 – 3 cm od konce záševku.

4. Ušitý záševek.

5. Sešijeme boky – nejprve rovným stehem – hustším a dobře seřízeným, aby se nám šev nerozjížděl a obnitkujeme a nebo začistíme cikcakem.

 

6. Spodní díl si zarovnáme a podehrneme. Našpendlíme, můžeme nastehovat a ještě zažehlit sklad žehličkou přes stehování, takto se to nejlépe šije, začátečníkům doporučuji.

 

7. Šít začínáme na boku v bočním švu, aby nebyl vidět začátek a konec šití uprostřed sukně.

 

8. Připravíme si náplet do pasu a sešijeme si ho k sobě rovně. Též gumu. Odměřuji podle postavy. Partie břicha se velmi liší podle konkrétní ženy, zda je v pase štíhlá a nebo si nese s sebou vzpomínku třeba na děti:)

9. Přídavky švu si od sebe rozložíme, aby byl šev měkký a dovnitř nápletu dáme gumu navolno.

10. Rovnoměrně vešpendlíme do sukně.

11. Prošijeme rovným stehem. Náplet rovnoměrně natahujeme, aby hezky vyšel do sukně.

12. Přídavek švu si před začištěním srovnáme – odstřihneme a zarovnáme. Pak obšijeme buď cikcakem a nebo obnitkou.

13. A máme hotovo:-)

Povedlo se? Pochlubte se fotografií:)

YOU MIGHT ALSO LIKE

Pánské kalhoty kapsáče vel. 44 – 68 (střih a návod)
May 25, 2018
Střih na letní klobouk (obvod 40 – 63 cm)
May 11, 2018
Střih na (nejen) softshellové kalhoty 98 – 170 (verze užší a širší)
April 26, 2018
Střih na dlouhou sukni vhodnou též pro těhotné 34 – 56
April 18, 2018
Pánské triko s raglánovým rukávem XS-XXXL (střih)
April 13, 2018
Fotonávod: Čepička s kšiltíkem
April 12, 2018
Střihy na těhotenská trika
April 09, 2018
Těhotenská verze trika s raglánovým rukávem
April 06, 2018
Triko raglánový rukáv 44 – 56
April 06, 2018

10 Comments

Bondulka
18.7.2017

Moje nejoblíbenější sukně - krásná, příjemná, sedí úžasně. Miluju ji :o)

helianthe
26.7.2017

Dobrý den, myslíte, že by se dal na sukni použít i micropeach? Kdysi jsem měla takovou nějakou outdoorovou sukni, byla super, ale po dětech jsem z ní "vyrostla" :-) A k ceně za střihy, jak se v některé diskuzi řešilo, asi bych se nebála zdražit v řádu desetikorun... Co tak občas někde sleduju, střihy stojí dvojnásob a Vašim nesahají po kotníky! Díky za Vaši práci!

Eli
9.8.2017

Chtěla bych se zeptat, jestli je možné na sukni poużít i tlustší bavlnu (s gramaží nad 200) ? Díky

Naftovod
16.9.2017

Dobrý den, kde jste, prosím, koupila tu krásnou černou látku? A další, ze kterých šijete patchworkové sukně? Děkuji.

Tereza
30.1.2018

Dobrý den, lze šít celou sukni z úpletu? Tereza

  Caramilla
  30.1.2018

  Střih je na sukni z nepružného materiálu, z úpletu lze, ale je třeba ji šít užší, pokud ji tedy nechtete volnější, ale tak jako ideálně, aby přiléhala na tělo (ne napraná, ale ne ani nařasená), pak dělám o dost užší, o 3 cm na každé straně střihu, cca, tzn. 12 cm celkem. A nedělám záševky.

bloesty
14.3.2018

Dobrý den, krásný návod, hned mám chuť se do toho pustit. Podle videa mi přijde, že ta vaše látka přeci jen trochu pruží, mám tu krásné tenké balvněné plátno, ale ani v jednom směru moc nepruží, tak nevím, jestli na to bude střih vhodný. Ta látka je také poměrně tenká a skoro průsvitná, přemýšlím, že bych ji udělala dvojitě nebo pod ní dala nějakou podšívku. Pak budu postupovat stejně, akorát prostě budu mít dvě látky na sobě? A ještě mám jeden dotaz, možná trošku hloupý, ta guma se k tomu nápletu nijak nepřišívá? Nebude pak létat a dělat nepelchu? Díky

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zobrazena, pole označené hvězdičkou jsou povinná