Opět jeden střih na přání. Populární vestička z lamy (ale můžete ušít třeba i z obyčejného flízu).

Bohužel lama má jedno nepříjemné specifikum, absolutně v ní není vidět steh, tzn. že fotonávod je jen směsí šedých chlupů všude a vůbec nic nevidíte… Pokusím se tedy pečlivě popsat, fotky přidám, ať se pobavíte:D
Tentokrát více velikostí: 74/80, 86/92, 98/104, 110/116
Délka vestiček po ušití (měřeno od ramene):
74/80: 34 cm | 86/92: 38 cm | 98/104: 44 cm | 110/116: 49 cm

Budeme potřebovat:

  • wellsoft nebo flíz – spotřeba: 74/80: 40 cm | 86/92: 45 cm | 98/104: 50 cm | 110/116: 55 cm
  • 4 – 5 knoflíků
Lama neboli wellsoft je vlastně flíz s vysokým chlupem, který je většinou z obou stran, z každé bývá trošku jiný – proto stříhejte přední díly a díly kapuce zrcadlově obráceně!
Tento materiál neskutečně pouští chlupy při stříhání, proto nedoporučuji šít v místnosti, kde máte třeba koberec. Doporučuju průběžně vysávat a mít na šití oblečení, které nechytá moc chlupy (čím umělejší, tím lepší, nejlepší je softshell nebo igelit:D ), po šití se převléknout a přezout:)
Na wellsoft se v podstatě nedá moc kreslit křídou, takže stříhám bez kreslení. Stejně tak nejsou vůbec vidět švy. Pozor, tenhle materiál se skoro nedá párat!!! Doporučuju začátečníkům šít kontrastní nití, třeba červenou, abyste měli alespoň nějakou šanci šev najít:)
Stehy vůbec nejsou ve wellsoftu vidět, takže bych se nebála toho, že to bude blbě vypadat. Já šiju jednu nit barvou aplikací (růžovou) a druhou spodní mám šedou, jedna nit mi na orientaci, kde je steh, stačí a kdyby náhodou někde byla vidět, ladí k aplikacím:)
Výhodovu lamy je, že se netřepí. Po nastříhání se už dál okraje nepářou, vypadávají pouze chlupy, ještě tak 2 – 3 praní, ale okraje se nepářou. Z rubu vestička nevypadá hezky, když se šije na overlocku nebo overlockovými stehy, šiju normálně všechny stehy jen na rovnostehu! Přídavky švu se od sebe odtáhnou a hezky zaniknou v rubových chlupech vestičky:)
Takže se můžeme pustit do práce…
2
1. Wellsoft se absolutně s odstupem nejlépe šije na Veritasce, má skvělou sílu, posun zoubků a přítlak patky. Jinak novější “šmukavky” mají s posunem lamy problémy. Všichni, kdo máte přítlak patky, nastavte jej na největší možnou hodnotu:)
To hodně pomůže.
2. Střih jsem tentokrát kreslila tak, že stačí celý vytisknout jen jednou. Tedy pro každou velikost, stačí slepit a vystřihnout potřebnou velikost. Jsou to 3 části (A přední díl, B zadní díl, C kapuce). Skládáme k sobě v místech, která jsou na konci stránky zanzačena kolmou čárkou ke střihu.
U předního dílu je třeba přidat na zahnutí “zapínání” vestičky, přidávala jsem na tu velikost knoflíků, jaké vidítě tak cca 5 cm.
3
3. Začneme tím, že sešijeme k sobě ramena a boky vestičky + oba díly kapuce k sobě.
4
5
4. Nyní začistíme průramky – stačí jen cca 1 – 1,5 cm ohrnout rantl dovnitř a prošít dokola rovnostehem. V průramku, kde začíná boční šev, odtáhneme přídavky při šití od sebe. (Nejsou tedy oba na jednu stranu, jako když se šije na overlocku.)
6
5. Nyní přišijeme kapucu – “výčnělky”, které vidíte v místě průkrčníku u kapuce patří přesně k ramennímu švu vestičky.
7
6. Nyní začistíme kapucu – stejně jako průramky – jen zahnout a prošít. A pokračujeme dolů – přišijeme přídavek, který jsme přidaly na zapínání vestičky (začistím ještě nahoře přišitím k začátku průkrčníku).
Nakonec začistíme i spodní okraj vestičky.
8
7. Prošítí v místě, kde budou knoflíky.
9
8. Poutka na zapínání vyrobíme s odstřižků. Pozor, lama pruží jedním směrem hodně a jedním skoro vůbec, takže stříháme tak, aby poutka do délky nepružila!!! Jinak by se nám vestička rozepínama. Stačí tak proužky cca 1 – 1,5 cm široké, délku zvolte podle knoflíků.
Přišijeme jen obyčejně rovnostehem k orkaji vestičky – z rubu!
10
9. Nyní stačí už jen přišít knoflíky:) Používám potahované knoflíky alias buttonky, jejich potahování lamou je ale trochu nad lidské nervy:) Je to moc tlustý materiál a moc se tam do buttonku nedá zacvaknout.
11
10. A máme hotovo:) Je třeba vestičku vyprášit, vymáchat asi tak 3x a stejně ještě bude pouštět chlupy:D